Doğum sonrası aile planlaması danışmanlığı alan kadınların bilgi, tutum ve davranışlarının incelenmesi
To investigate the knowledge, behavior and attitudes of women who has got family planning counseling at postpartum period
  1. Tez No: 129762
  2. Yazar: GÜN AKI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDİA ÖZYILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Aile planlaması kadın sağlığını, çocuk sağlığını ve aile sağlığını korur. Ülkemizde yapılan çalışmalar doğurgan yaştaki kadınların aile planlamasının tanımını ve yöntemlerin adını bildiklerini göstermektedir. Ancak kadınların aile planlaması gereksinimlerinin yeterince karşılanamadığı da saptanmaktadır. Bu çalışmada amaç aile planlaması danışmanlığının postpartum dönemde verilmesi ile aile planlaması yöntemleri konusunda kadınların bilgi, tutum ve davranışlarında olumlu değişiklik olacağını göstermektir. Çalışma 1.9.1997 ile 1.9.2000 tarihleri arasında, İstanbul'un Avrupa yakasında bulunan Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile İstanbul'un Anadolu yakasında bulunan Göztepe Sosyal Sigortalar Kurumu Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tanımlayıcı ve müdahale tipi bir araştırma olarak planlanmıştır. Bu tarihlerde doğum yapan kadınlardan 150 kişilik kontrol ve 150 kişilik müdahale grubu oluşturulmuştur. Kontrol grubunun doğum sonrası aile planlaması yöntemleri ile ilgili bilgi tutum ve davranışları yüzyüze görüşme yöntemi ile anketlerin uygulanması yoluyla saptanmış, bu gruba danışmanlık hizmeti verilmemiştir. Müdahale grubuna ise aynı yöntemle aynı anketlerin uygulanmasından sonra aile planlaması danışmanlık hizmeti verilmiştir. 6 ay sonra aynı anketler her iki gruptaki kadınlara yine aynı yöntemle uygulanmıştır. Her iki grupta da ön testlerle son testlerdeki bilgi düzeyi arasında istatistik anlamlılık saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Family planning protects women health, child health and family health. Studies undertaken in our country show that women at fertility age are aware of the meaning of family planning and types of their methods. However, it is also found out that family planning needs of women cannot be fulfilled. The aim of this study is to present the positive effect of family planning counseling on knowledge, behaviour and attitudes of women at postpartum period. The study is planned as a descriptive and intervention study and undertaken from September 1, 1997 to September 1, 2000 at Şişli Etfal Training and Research Hospital in Istanbul Europe and Göztepe Social Security Institution Training and Research Hospital in Istanbul Asia. During this period, control and intervention groups were formed with 150 women. Knowledge, behaviour and attitudes of the control group on postpartum family planning methods were determined by face-to-face interviews by applyng the questionnaire and family planning counseling service was not given to this group. The same questionnaire with the same methods was applied to the control group and family planning counseling service was given to the intervention group. After six months the same questionnaires were applied to both groups by face to face interviews. Statistical difference was determined in the first questionnaire on the knowledge level of women in both groups.