Schrödinger'in Kedisi, Kabus ve Rüya eserlerinde Alev Alatlı'ya göre Türkiye'de toplumsal değişimin temel dinamikleri
Basic dynamics of the social change in Turkey according to Alev Alatlı in herSchrödinger's Cat, Nightmare and Dream books
- Tez No: 125010
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZİYNET BAHADIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu tez, son dönem Türk entelijansiyasının kilit isimlerinden olan Alev Alatlı'nın, en son kaleme aldığı 'Schrödinger'in Kedisi' adlı iki ciltlik eserinin sosyolojik açıdan değerlendirilmesine dayanan bir çalışmadır. Eserin birinci ve ikinci cildinde dile getirilen konular, sembolik gösterge ve kavramlar, sosyolojinin alt dallarından edebiyat sosyolojisinin metodoloji anlayışına göre değerlendirilmeye çalışılmıştır. Üzerinde çalıştığımız iki ciltlik eser hakkında, genel bir görüş belirtmek gerektiğinde şu söylenebilir; Kâbus alt başlığını taşıyan ilk ciltte, ABD ve Batı Avrupalı devletlerin inşa ettiği Yeni Dünya Düzeni ve bu küresel düzen içerisinde Türkiye'nin konumu ve geleceği anlatılmakta; bilimsel alanda yaşanan devrimlerin dünya düzenini ve Türkiye'nin konumunu nasıl etkileyeceği öngörülmektedir. Bu açıdan bakıldığında Kâbus, anti-ütopik, gerçek olay ve olgulara dayanan sorunların tespitine yönelik bir eserdir. Özellikle Kâbus cildinde, Alev Alatlı'nın küresel dünya, küresel ekonomi, radikal kapitalizm, karma ekonomik sistem, rasyonel düşünce, Doğu ve Batı toplumlarını birbirinden ayıran özellikler, neo-faşizm, nihilizm gibi konulara yaklaşımı üzerinde durulmuştur. Ayrıca Türkiye gerçeğini ortaya koymaya yönelik saptamalarına yer verilmiştir. Postmodern faşizm, saçaklı devrim ve Türkiye ilişkisi, afazi, celbedflmiş afazi bu saptamalar içerisinde en çarpıcı olanlarıdır. Alatlı'nın parçalanmış Türkiye öngörüsü, üzerinde durulması zorunlu olan bir varsayım obuası nedeniyle ayrıntılarıyla değerlendirilmeye çalışılmıştır. Rüya cildinde ise; mistik ve mitolojik anlatıların arasından süzülerek çıkardan temel saptamalara yer verilmiştir. Türkiye'yi bir kaos toplumuna doğru sürükleyen sorunların nasıl aşılacağını dile getiren bu saptamalar içerisinde en dikkat çekici olan“Duyarlı Bir Kamuoyu”yaratılması ve“Eğitimdeki Eşitsizliği”giderecek politikaların en kısa zamanda üretilmesi fikridir.
Özet (Çeviri)
This thesis is a sociologic evaluation about 2 volumes of Schrodinger's Cat that the last evidence of Alev Alath who is a key people of Turkish intelligent in last years. The subjects, symbolic indicators and concepts in first and second volume of the evidence were tried to evaluate depending on the methodological intelligence of literature sociology that is a sub branch of sociology. if it is necessary to say a general comment about the two volumes evidence that we study on, that can be said: In first volume bearing the subtitle * nightmare', new world system is built by USA and European countries and the position and future of Turkey in this global system are explained, and how the revolutions in scientific field effect new world system and the position of Turkey are projected. From this angle, 'nightmare' is evidence that is anti- utopian, leaning on real events and facts and oriented towards determination of the problems. In second volume bearing subtitle 'dream', it is explained that ancient and endless system which is built by celestial power -God- and respectively the positions of world, all nations and Turkish peoples in this system. From this angle, 'dream' is evidence that Utopian, complicated, mystic, leaning on mythological simulations and involving suggestions in the name of all humanity. Especially in 'nightmare' volume, it is given a lot of thought on the subjects as global world, global economy, radical capitalism, mixed economic system, rational thinking, properties that separate western and eastern communities from each other, neo-fascism and nihilism. Additionally, the determinations that directed towards bringing up the future of Turkey are included. Post-modern fascism, fuzzy revolution and Turkey relationship, aphasia and procured aphasia are most remarkable determinations in all of these determinations.IV Because of divided Turkey foresight of Alev Alatlı is a compulsory claim to give a lot of thought, it is tried to evaluate with its details. In 'dream' volume, it is given a place to basic determinations that are exposed by filtering from between mystic and mythological narrations. In these determinations, the ideas of 'creation of a sensitive public opinion' and 'production of politics for eradication of inequality in education in shortest time period' are most conspicuous determinations that express how can be overcome the problems that drag Turkey toward chaotically community.