Scolymus hispanicus L.(Compositoe) bitkisi üzerinde fitokimyasal araştırmalar
  1. Tez No: 12976
  2. Yazar: MUSTAFA BAYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERÇİN ERCİYAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Bu çalışmada, 1985 yılı Şubat ayında Tepeköy-Torbalı (İZMİR) yöresinden toplanan Scolymue hispanicus L. (Compo- sitae) bitkisinin kök kabuklan kimyasal yönden incelenmiş tir. Kök kabukları açık havada kurutulduktan sonra toz edil di ve bu materyalin sırasıyla petrol eteri, kloroform ve etanolle ekstreleri hazırlandı. Bu ekstrelerde sütun kroma tografisi yöntemi kullanılarak kazanılan bileşikler şunlar dır. A. PETROL ETERİ EKSTRESİNDEN n-nonakosan (M1) a-amirin te tratriakontanoat (M2) a -amirin asetat (M3) a-amirin (M4) ve sterol karışımı (M5, beta-sitosterol ve stigmasterol)- 107 - B. KLOROFORM EKSTRESİBDBN oleanolik asit (M6) C. ALKOL EKSTRESİBDEN serbest şekerler (fruktoz, galaktoz) ve mannitol (M7) Bileşiklerin ve türevlerinin erime dereceleri, ele mentel analiz sonuçları, UV, IR, NMR, kütle spektrumları ve İ.T.K. sonuçları değerlendirilerek kimyasal yapıları aydın latıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, chemical investigations were made on the roots of Scolymus hisp anicus L. (Compositae), which were collected from Tepeköy-Torbalı (İZMİR) region in February 1985. The bark of the roots was dried in air and powdered. Then this material was extracted with petroleum ether, chlo roform and alcohol respectively. All the compounds gained by using column chromatography method from these extracts are as follows. A. PROM TEE PETR01EUM ETEER EXTRACT n-nonacosane (V a-amyrin tetratriacontanoate (M") a-amyrin acetate (M-) a-amyrin (M.) and a sterol mixture containing p-sitosterol and stigma- sterol (Ms)- 109 - B. PROM THE CHLOROFORM EXTRACT oleanolic acid (M6) C. FROM THE ALCOHOL EXTRACT free sugars identified as fructose and galactose and mannitol (M7) The chemical structures of these compounds and their derivatives were elucidated by using the melting point mea surements, elementary analyses results, UV, IR, HMR, mass spectra and T.L.C. comparisons.