Sirozlu hastalarda peptik ülserin tabii hikayesi, helicobacter pylori'nin yeri ve tedaviye yanıtı
The natural history of peptic ulcer in patients with cirrhosis, the role of helicobacter pylori and it's response to the treatment
  1. Tez No: 129802
  2. Yazar: BANU KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Helicobacter Pylori (HP) peptik ülser gelişiminde önemli bir risk faktörüdür. Duodenal ülserli hastaların %75-100'ünde, gastrik ülserli hastaların %35-8Finde saptanır. Peptik ülserde birlikte bulunan H.P tedavi edilmezse nüks ve kanama komplikasyonu sık görülmektedir. Sirozlu olgularda peptik ülserin sık görüldüğü, ağrısız olduğu, sık nüks ettiği ve tedaviye sirozsuz olgulara göre daha az cevap verdiği bilinmektedir. Ancak sirozdaki peptik ülserde H.P'nin yeri hakkında halen birbiriyle çelişkili yayınlar mevcuttur. Çalışmamızda sirozda peptik ülser gelişimine H.P'nin katkısını ve tedaviye cevabını toplumdaki H.P'ye ikincil gelişen peptik ülser ile karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmaya 70 siroz hastası (S), 76 siroz ve peptik ülseri olan hasta (S+PÜ), 76 peptik ülser hastası (PÜ), 58 üst gastrointestinal endoskopisi normal olan hasta alındı (K). Tüm hastalarda H.P varlığı hisyoloji, CLO testi, seroloji ile araştınldı.H.P pozitif olan ülser hastalarına tedavi verildikten sonraki üçüncü ve altıncı aylarda H.P varlığı araştırıldı. H.P prevalansı S(%76.9), PÜ (%77.6), S+PÜ (%86.8) gruplarında K grubuna göre daha yüksek bulundu (%60.3).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The natural history of peptic ulcer in patients with cirrhosis, the role of Helicobacter pylori and it's response to the treatment. Helicobacter pylori (H.P) is an important risk factor in developing peptic ulcer. H.P found in 75-100 % of the duodenal ulcers as well as 35-81 % of the gastric ulcers. If H.P is not eradicated, the complications of ulcers such as reccurence and bleeding is frequently seen. It's known that in cirrhosis, peptic ulcer is observed frequently without inflicting any pain also not responding to the treatment when compared to normal population and frequently recurred. In the world literature investigations between peptic ulcer and H.P exhibits different results. In our study we aimed to compare the effect of H.P in development of peptic ulcer and it's answer to the treatment of HP in cirrhosis events comparing with noncirrhotic patients. In our research, we included 70 patients with cirrhosis (C), 76 patients with both cirrhosis and peptic ulcer (C+PU), 76 patients with peptic ulcer (PU) and 58 people with normal upper gastrointestinal system endoscopy (N). All patients were examined for the presence of H.P by using biopsy, CLO test and serology. The patients who had a positive H.P were treated and at the end of the treatment in the third and the sixth months H.P presence was tested.