Helicobacter pylori pozitif fonksiyonel dispepsili hastalarda Cag A varlığının eradikasyon tedavisindeki başarıya ve semptomatik iyileşmeye etkisi
The role of the Cag A status on the rates of treatment success and symptom relief of helicobacter pylori eradication in patients with functional dyspepsia
- Tez No: 129801
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT BAĞCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Dispepsi; karnın üst-orta kısmında sürekli veya tekrarlayıcı tarzda ağrı ya da huzursuzluk hissi şeklinde tarif edilmektedir. Çoğu hastada dispepsinin klinik, biyokimyasal ya da yapısal bir sebebi bulunamaz. Bu duruma, fonksiyonel dispepsi (FD) denir. FD'nin etyopatogenezi tam olarak anlaşılamamıştır. Helicobacter pylori (HP)'nin FD'yle nedensel bir ilişkisi olabileceği düşünülmektedir. Ancak, FD'li hastalarda HP eradikasyonunun olası semptomatik faydası henüz kanıtlanamamıştır. HP, infekte ettiği bütün insanlarda genelde hayat boyu devam eden kronik bir gastrik inflamasyon oluşturur. Neyse ki; bu insanların sadece az bir kısmında ülser ve kanser gibi ciddi gastrointestinal hastalıklar gelişir. HP'nin, hastalık oluşumu ve ciddiyetiyle ilgili bazı virülans faktörleri vardır. Bunlardan, üzerinde en çok durulan ve oldukça immünojenik olan cagA proteinidir. Bu yüksek moleküler ağırlıklı protein, cag patojenite adacığmda (cag PAT) bulunan cagA geni (sitotoksin ilişkili gen A) tarafından kodlanır. CagA pozitif suşlar, artmış bir gastrik inflamasyona ve sistemik antikor cevabına sebep olurlar. Şiddetli inflamasyon ise mukozal kan akımım arttırarak antibiyotiklerin dokuya geçmesini kolaylaştırır. Bu bağlamda, cagA varlığı, HP pozitif FD'li hastalarda eradikasyon tedavisinin etkinliğini arttırabilir. Çalışmamızın amacı bu noktayı aydınlatmaktır. Klinik, biyokimyasal, endoskopik ve ultrasonografik değerlendirmelerle şikayetlerinin organik sebebi bulunamayan 113 FD'li hastanın HP tanısında, biyopsiye dayalı üç metod (hızlı üreaz testi, histolojik inceleme, PCR) ve yeni bir 14C-üre nefes testi (14C-UNT) kullanıldı. Bu dört testten en az ikisinin pozitifliğinde, hasta HP pozitif olarak kabul edildi. HP üreC geninin doğrudan biyopsi Örneğinden tespitinde kullanılan PCR yöntemi, cagA geni için de kullanıldı. Hastaların serum. anti-cagA antikorlarının tespitinde ise ELISA metodu kullanıldı. Hastalar en çok rahatsızlık veren semptomlarına göre alt gruplara ayrıldı. Randomizasyona sadece HP pozitif FD'li hastalar (n = 97) alındı. Çift kör düzenlenen bu çalışmada hastalara yedi gün, günde iki kez ya üçlü eradikasyon tedavisi, ya da sadece lansoprazol uygulandı. Tedaviden sekiz hafta sonra, eradikasyonun değerlendirilmesi için 14C- UNT; semptomların değerlendirilmesi için beş puanlı Likert semptom skorlaması uygulandı. Çalışmamızda, FD'li hastalarda HP eradikasyonunun semptomatik fayda sağladığı görüldü. Ancak, cagA varlığının hiçbir semptom alt grubunda eradikasyon başarısı ve semptomatik iyileşmeyle ilişkisi bulunamadı. 44
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Role of the CagA Status on the Rates of Treatment Success and Symptom Relief of Helicobacter pylori Eradication in Patients with Functional Dyspepsia Dyspepsia refers to persistent or recurrent pain or discomfort centered in the upper abdomen. Most patients with dyspepsia do not have a biochemical or structural explanation for their symptoms. Such patients are diagnosed as having functional dyspepsia (FD). The pathogenesis of FD is not well understood. Some prior studies have suggested that Helicobacter pylori (HP) is a cause of FD. However, there is conflicting evidence that symptoms in patients with HP positive FD improve after eradication of the organism. HP causes continuous gastric inflammation in virtually all infected persons. However, only a minority of HP infections result in clinically important diseases such as ulcer and cancer. HP has certain virulance factors associated with disease severity. One of them is cagA, a high molecular weight immunodominant protein encoded by cagA gene (cytotoxin associated gene A), which is part of the cag pathogenicity island (cag PAI). CagA positive strains induce an increased gastric inflammation and systemic antibody response. Enhanced mucosal inflammation increases blood flow which may favor better diffusion of antibiotics. From this point of view, cagA status may be associated with the efficasy of eradication triple therapy in patients with FD. The aim of our study was to investigate this point. Three biopsy-based methods (the rapid urease test, histologic staining and PCR) and a new 14C-urea breath test (14C-UBT) were used for the detection of HP. The infection state was considered as positive when the results of at least two of these four tests were positive. PCR was also used for the detection of the cagA gene directly in biopsy specimens. And an ELISA assay kit was used to test for anti-cagA IgG antibody in matching sera. 113 patients were diagnosed as having FD after clinical and laboratory assessment. Only HP positive ones (n = 97) were included in the randomization. In this double-blind trail, patients received seven days a PPI-based triple therapy twice daily or a PPI alone, randomly. Eight weeks later, HP status was re-assesed with a 14C-UBT and symptoms were re-assesed with a five-point Likert scale. We found that eradicating HP infection leads to relief of symptoms in patiens with FD. However, cagA seropositivity or the presence of the cagA gene was not associated with the rates of symptom relief and eradication success in any of the symptom subgroups. 45