Ailesel akdeniz ateşi olan hastalarda lenfosit alt grupları ve adenozin deaminazın önemi
- Tez No: 129803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT BAĞCI
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Ailesel Akdeniz Ateşi, etyopatogenezinde başlıca MEFV geni ve pyrin'in suçlandığı, tekrarlayan poliserözit ve ateş atakları ile karakterize bir hastalıktır. Ancak yapılan çalışmalar, bu hastalıkta humoral ve hücresel immün sistem anormalliklerinin olduğunu da göstermiştir. Bu çalışmanın amacı; AAA'li hastaların remisyon ve atak dönemleri ile sağlıklı kontrollerde adenozin deaminaz (ADA), lenfosit alt gruplarını saptamak, ADA'nın bir aktivasyon kriteri olup olmadığını araştırmaktır. Çalışma GATA Gastroenteroloji kliniğinde yatan, yaş ortalaması 22,4±2,94 olan 17 AAA'li erkek hasta ile yaş ortalaması 22,4±2,9 olan 17 sağlıklı erkek kişide yapılmıştır. AAA'li hastalardan remisyon ve atak dönemlerinde ADA ile lenfosit alt grupları çalışıldı. Aynı parametreler kontrol grubunda da çalışıldı Periferik kan örneklerinde; AAA'li hastaların remisyon ve atak dönemlerinde Adenozin deaminaz düzeyinde anlamlı fark saptanmamıştır. AAA'li hastaların remisyon ve atak dönemindeki ADA değerleri kontrol grubu ile karşılaştırıldığında da istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır(p>0,05). Ayrıca lenfosit alt gruplarında da (CD3, CD4, CD8, CD19, CD16++CD56, Aktive T lefosit) remisyon ve atak dönemleri arasında farklılık tespit edilmemiştir(p>0,05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY MEFV gene and pyrine have been essentialy accused in etiopathogenesis of familial Mediterranen fever (FMF) disease which is characterized by recurrent attacks of polyserositis and fever. However the studies showing the existence of humoral and cellular abnormalities in FMF have been also reported. The aim of this study is to investigate some markers of lymphocytes subpopulations and to assess the level of the adenosine deaminase (ADA) and if it is an activation criteria. The study was carried out in 17 male patients (mean age 22,4±2,94) with FMF who referred to our clinics and in 17 healthy persons of mean ages 22,4±2,9. ADA levels and lymphocytes subpopulations were studied in FMF group during attack and remission period and in control group In peripheral blood samples; the levels of ADA were no significantly different the attack and remission periods. When compared to the healthy controls, serum ADA levels belonging to attack and remission period was not statistically different (p>0,05). The level of lymphocytes subpopulations belonging to attack and remision periods were not significantly different.