İskeletsel 2. sınıf yüksek açılı vakalarda jasper jumper ve modifiye MAD IV apareyi uygulamalarının dentofasiyal yapılara etkileri
- Tez No: 129817
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA YÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
115- OZET Bu çalışma; geç karışık ve erken daimi dişlenme dönemlerindeki, iskeletsel Sınıf n, Bölüm 1 maloklüzyona sahip, yüksek açılı bireylere uygulanan Jasper Jumper ve Modifiye MAD IV apareylerinin Dentofasiyal yapılara etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın materyalim, Sınıf ü, Bölüm 1 maloklüzyona sahip, yüksek açılı 23 bireyden, uygulama başı ve sonlarında alınan lateral sefalometrik ve el-bilek radyografileri oluşturmaktadır. Araştırma kapsamına alınan bireylerden 12 si, büyüme ve gelişimin etkilerini tespit etmek amacıyla, hiç bir ortodontik ve ortopedik uygulama yapılmadan, ortalama 8.5 ay süreyle gözlenmiştir. Bu şekilde oluşturulan kontrol grubunun kronolojik yaş ortalaması 10 yıl 6 ay olarak tespit edilmiştir. Gözlem süresi sonunda, araştırma kapsamına alınan 23 birey, ANB, SN/GoGn açılan, iskelet yaşlan, overjet ve overbite miktarları bakımından eşleştirilerek 2 tedavi grubu oluşturulmuştur. Birinci tedavi grubunda, kronolojik yaş ortalaması 12 yıl 6 ay olan, 12 bireye ortalama 5 ay süreyle Jasper Jumper apareyi uygulanmıştır. İkinci tedavi grubunda, kronolojik yaş ortalaması 11 yıl 10 ay olan 11 bireye ise ortalama 10.8 ay süreyle Modifiye MAD IV apareyi uygulanmıştır. RMO Joe Version 32 paket programı kullanılarak ve total ve lokal çakıştırmalar yapılarak lateral sefalometrik filmlerden 64 parametre değerlendirilmiştir. Grup içi karşılaştırmaların istsatistiksel değerlendirmeleri yapılırken Eşleştirilmiş-t testi kullanılırken, gruplar arası farkların istsatistiksel değerlendirmeleri yapılırken varyans analizi yapılmıştır. Her iki grupta da çeneler arası sagittal ilişkinin sağlanmasında başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Bununla birlikte, Modifiye MAD IV apareyinin mandibulaya etkisi, Jasper Jumper apareyine göre daha fazla bulunmuştur.116 Jasper Jumper apareyi, üst molar distalizasyonunda, intrüzyonunda ve alt keser protrüzyonunda Modifiye MAD IV apareyine göre daha etkili olmuştur. Birinci tedavi (J.J) grubunda mandibulada posterior rotasyon gözlenmezken İkinci tedavi (M.MAD IV) grubunda mandibulada anterior rotasyon görülmüştür. Jasper Jumper uygulaması sonucunda, % 35 iskeletsel, % 65 dişsel etkiler gözlenirken, Modifiye MAD IV apareyi uygulamasıyla, % 70 iskeletsel, % 30 dişsel etkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
117- SUMMARY The aim of this study was to evaluate the dentoalveolar effects of Jasper Jumper and MAD IV appliances on high angle patients with skeletal Class II, Division 1 malocclusions in the late mixed and early permanent dentition. The study material consisted of lateral cephalograms and hand-wrist radiographs taken at the beginning and at the end of the study from 23 patients with skeletal and dental Class II, Division 1 relationship and steep mandibular plane angle. Twelve patients were observed for mainly 8.5 months without any orthodontic and orthopedic approach to define the direction of facial growth. The average skeletal ages were 10 years 6 months for the control group. After the observation period, all patients were matched according to their ANB, SN/Go-Gn angles, skeletal ages, overjet and overbite so two treatment groups were constructed. Jasper Jumper was applied to 12 individuals in the first treatment group. The average skeletal ages were 12 years 6 months and the average treatment time was 5 months for the first treatment group. Modified MAD IV was applied to 11 individuals in the second treatment group. The average skeletal ages were 11 years 10 months and the average treatment time was 10.8 months for the second treatment group. Sixty four parameters were evaluated from the lateral cephalograms using the RMO Joe Version 32 package program and on the superimpositions. Paired-t test was used for statically evaluation of differences occurred in the groups and variant analysis was used for statically evaluation of differences occurred between the groups. The saggital relationship of the jaws was improved in both applications. However Modified MAD IV appliance was found more effective on mandible than Jasper Jumper appliance. Jasper Jumper appliance was found more effective on upper molar118 distalization, intrusion and lower incisor protrusion than Modified MAD IV appliance. In the first treatment (Jasper Jumper) group posterior rotation of the mandible was not observed. In the second treatment (M.MAD IV) group anterior rotation of the mandible was observed. 35% skeletal, 65% dental responses were found in the use of Jasper Jumper appliance and 70% skeletal, 30% dental responses were found in the use of Modified MAD IV appliance.