Cam seramik materyallerden element salınımının in vitro ve in vivo olarak araştırılması
The in vitro and in vivo investigation of element release from glass-ceramic materials
- Tez No: 129816
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ARTUNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
92 BÖLÜM VI ÖZET Tüm seramik malzemeler estetik özelliklerinin yanında bioinert olarak da kabul edilmekte ve uygulanmaktadırlar. Isı ve basınçla şekillendirilebilen cam seramik sistemler bunların arasında en sık kullanılanlarıdır. Ancak potansiyel kimyasal bozunmaları ve element salınımları ile ilgili güncel bilgiler oldukça kısıtlıdır. Bu yönde yapılan araştırmaların ise daha çok in vitro olduğu görülmüştür. Bu konuya bir ölçüde açıklık getirebilmek amacıyla gerçekleştirdiğimiz çalışmamız, in vitro ve in vivo olmak üzere iki bölümden oluşmuştur. Bir ön çalışma niteliğindeki in vitro bölümde, farklı kimyasal içerikteki üç lösit bazlı (IPS Empress, Evopress, Finesse) ve bir lityum disilikat bazlı (Empress2) cam seramik çekirdek malzemelerinin ağız ortamına, başlıca bileşenlerinden Na, K, Mg, Ca ve Li elementlerini serbestleme olasılığı, yapay tükürük ortamında aşındırma aygıtı ile incelenmiştir. Her bir seramik malzemeye ait Na, K, Mg, Ca ve Li salınım oranlarının yapay tükürükteki analizleri, otomatik analizör ve atomik absorbsiyon spektrofotometresi yardımıyla gerçekleştirilmiş ve elde edilen değerler istatistiksel olarak incelenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre Empress2 lityum bazlı cam seramik çekirdek materyalinin diğer lösit bazlı cam seramik çekirdek malzemelerinden daha fazla Li elementi serbestlediği görülmüştür. Gruplar arasında Na, K, Mg ve Ca element salınımları karşılaştırıldığında ise dört grupta da kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır.93 Çalışmamızın in vivo bölümünde ise klinikte sıklıkla kullanılan tüm seramik sistemlerden lityum bazlı Empress2 cam seramik ve bilinegelen metal destekli feldspatik seramik uyguladığımız hastalardan, başlangıç, 3. ay, 6. ay ve 1.yıl sonunda alınan tükürük ve serum örneklerinde Na, K, Mg, Ca ve Li elementlerinin olası salınım oranları araştırılmıştır. Elde edilen veriler; yaş, restorasyon üye sayısı, tükürük pH'ı, dört farklı ölçüm zamanı ve gruplar arası farklılıklar açısından hiçbir restorasyon uygulanmamış olan kontrol grubu değerleri ile istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgulara göre Empress2 tüm seramik ve metal destekli seramik gruplarındaki başlangıç tükürük Li seviyelerinin kontrol grubundan daha düşük olduğu gözlenmiştir. Empress2 tüm seramik grubunda tükürükte Li salınımının 1. yıl sonunda başlangıç değerine göre arttığı ancak bunun istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görülmüştür. Ayrıca Empress2 tüm seramik uygulanan grupta tükürükte K'un başlangıç ile 1. yıl arasında arttığı ve bu artışın da istatistiksel olarak anlamlı ancak literatürde sağlıklı bireylere ilişkin belirtilen düzeylerin altında olduğu da izlenmiştir. Çalışmanın in vitro ve in vivo bölümlerine ilişkin sonuçlar tümüyle değerlendirildiğinde tüm seramik malzemelerin biyolojik açıdan güvenilir olduğu ancak tümüyle etkileşimsiz olmadıkları anlaşılmaktadır. Konuyla ilgili daha geniş popülasyonlu ve daha uzun süreli klinik çalışmalar gerekebileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
94 ABSTRACT All-ceramic materials are considered to be bioinert as well as being esthetic materials in clinical use. Heat-pressed all-ceramics are the most commonly used systems among these materials. However, the current data about their potential chemical degradation and elemental release are very limited and the existing studies are rather in vitro. The present study was conducted with two steps; in vitro and in vivo in order to clarify this issue to some extent. The in vitro part, which was also a preliminary study consisted of wear procedures of three leucite (IPS Empress, Evopress, Finesse) and a lithium disilicate (Empress2) glass-ceramic ingots of different chemical compositions under an artifical saliva medium to investigate the probabilitiy of the release of major components (Na, K, Mg, Ca and Li elements) of a glass-ceramic from these materials. The released Na, K, Mg, Ca and Li elements from the glass- ceramics for each material were analyzed by an automatic analyser and an atomic absorption spectrophotometry and the obtained data were statistically analysed. The results revealed that Empress2 lithium disilicate glass-ceramic ingot material released a higher amount of Li when compared with the other leucite glass-ceramics. There were no significant differences among four groups when compared with the control group in terms of Na, K, Mg and Ca releases.95 The in vivo part of this study consisted of the possible Na, K, Mg, Ca and Li element releases from the commonly used lithia-based Empress2 glass- ceramic and the traditional metal- feldspathic ceramics. The saliva and serum samples of patients treated with these systems were collected at baseline, at months 3 and 6 and after 1 year and the obtained data were statistically compared with the non-treated control group for differences in age, number of units of the restorations, pH of the saliva as well as in terms of recalls and the differences among groups. It was observed that the saliva Li levels of Empress2 all-ceramic and metal-ceramic groups at baseline were lower than the control group. Although not statistically significant, Li element release into saliva from Empress2 all-ceramic group at 1 year was higher than baseline records. A significant increase in saliva K level was noticed between baseline and 1 year in Empress2 all-ceramic group; however this was below the levels for healthy individuals reported in literature. When the overall results of both in vitro and in vivo parts were evaluated, it was concluded that all-ceramic materials were biologically safe, but not totally inert materials, thus further longitudinal clinical studies with greater populations might be required.