Erişkin Türk toplumunda dentofasiyal yapıların ideal transversal boyutlarının model ve posteroanterior sefalometrik filmler aracılığıyla değerlendirilmesi
Determination of ideal transversal dentofacial dimensions for Turkish adult population using dental models and posteroanterior cephalometric films
- Tez No: 129822
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER SARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı; klinisyenlerin teşhis ve tedavi planlamalarında kullanabileceği, dentofasiyal yapıların transversal boyut ölçümleri için, erişkin model ve posteroanterior sefalometrik film normlarını saptamak, saptanan değerler arasında cinsiyet farklılığını tespit ederek, erişkin erkek ve bayan bireyler için ayrı norm değerleri oluşturmak ve üst çene darlığının olduğu düşünülen vakalarda, dişsel genişletme yerine rapid maksiler ekspansiyon (RME) endikasyonu koyabilmek için oransal değerleri ortaya koymaktır. Bu çalışma, ideal oklüzyona sahip oldukları belirlenen 78 bayan, 72 erkek toplam 150 bireyden elde edilen ortodontik model ve 54 bayan 46 erkek toplam 100 bireyden elde edilen postero-anterior sefalometrik filmler üzerinde yürütüldü. Ortodontik modeller üzerinde, dental 91ark genişliklerinin değerlendirilmesi amacıyla 6, kortikal ve apikal kemik kaide genişliklerinin değerlendirilmesi amacıyla 12, diş materyalinin belirlenmesi amacıyla 2 ve oransal değerlerin belirlenmesi amacıyla 45 parametre ölçüldü. Posteroanterior filmler üzerinde ise toplam 19 parametre ölçüldü. Elde edilen veriler değerlendirilerek erişkin Türk toplumunun transversal yön model ve posteroanterior sefalometrik normları belirlenmiştir. Elde edilen bulgular değişik ülkelerde benzer çalışmalardan elde edilen bulgularla karşılaştırılarak, sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Determination of Ideal Transversal Dentofacial Dimensions for Turkish Adult Population Using Dental Models and Posteroanterior Cephalometric Films. The aim of this study is to establish dentofacial transversal norms for orthodontic diagnosis and treatment planning using adult dental models and posteroanterior cephalometric films, to determine any existing gender differences between these norms and to bring up proportional values in the decision of performing rapid maxillary expansion instead of dental expansion for the patients with maxillary deficiency Dental models obtained from 150 subjects (78 women and 72 men) and posteroanterior cephalometric films form 100 subjects (54 women and 46 men) with ideal occlusion and the well-balanced facial proportions consisted of the materials for this study. From the dental casts 6 parameters for dental arch width, 12 parameters for cortical and apical base widths, 2 parameters for dental materials and 45 parameters for proportional values were measured. 19 parameters were measured from posteroanterior cephalometric films. Using the obtained data, transverse dimensional model and posteroanterior cephalometric norms for Turkish population were determined. These findings were compared with previous findings from similar studies.