Er, Cr: YSGG lazerinin endodontik dezenfeksiyonda ve kök kanal duvarının hazırlanmasında etkinliğinin incelenmesi
An evaluation of Er, Cr:YSGG laser's effect in endodontic disinfection and root-canal wall preparation
  1. Tez No: 129821
  2. Yazar: AYÇE ÜNVERDİ ELDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
6. ÖZET: Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Endodonti Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA 2003 AYÇE (ÜNVERDİ) ELDENİZ Er,Cr: YSGG Lazerinin Endodontik Dezenfeksiyonda ve Kök-kanal Duvarının Hazırlanmasında Etkinliğinin İncelenmesi Bu çalışma iki bölüm halinde yürütüldü. İlk bölümde hedeflenen Er,Cr:YSGG lazer, EDTA ve hidrojen peroksit uygulamalarının, dört rezin simanın (Super Bond C&B- Sun Medical, Japan, Chemiace II-Sun Medical, Japan, Panavia 21 TC-Kuraray, Japan and XENO Cem-Sankin, Japan) kök kanal dentinine mikrotensile bağlanma dayanımına etkisini incelemektedir. Yeni çekilmiş 120 insan köpek dişinin kök kanalları, genişletildi ve mezial veya distal yüzlerinden aşındırılarak, kök kanalının tamamına direkt giriş sağlandı, tik gruptaki 40 dişin kanalları ilk olarak 0.5 W çıkış gücü ve %20 hava ve su seviyeleri ile irradie edildi ve takiben 2.5 W ve %50 hava ve su seviyesi ile ikinci bir laser uygulaması yapıldı. İkinci grup %17 EDTA'yı takiben %5.25'lik NaOCİ ile irrige edildi ve üçüncü grupta kalan kökler %3'lük H202 ve de %5.25'lik NaOCİ ile irrige edildi. Rezinler direkt olarak 10 diş kökü içeren alt gruplardaki örneklerin kanallarına uygulandı. Örnekler 24 saat 37°C'de inkubatörde bekletildikten sonra her bir kökden 6-9 arasında çubuklar elde edilecek şekilde 1 mm kalınlığında seri kesitler alındı. Her örnek kesit alam yaklaşık olarak 1x1 mm2 olacak şekilde hazırlanarak, mikrotensile bağlanma dayanımı testine tabii tutuldu (MPa). 87Çalışma sonucunda elde edilen veriler two-way ANOVA, one-way ANOVA ve Tukey HSD testleri ile incelendi. Genel olarak her muameleden sonra Super Bond C&B en yüksek bağlantı değerlerini gösterirken, en düşük bağlantı değerleri Xeno-Cem rezin modifiye cam iyonomer simanda bulundu. H202, Super Bond C&B siman haricindeki diğer sunanların bağlantı dayanımım istatistiksel olarak önemli miktarda azalttı. EDTA uygulanmış yüzeylerde en yüksek bağlantı dayanımı köklerin orta bölgesinden alınan kesitlerde, Panavia 21 rezin simam ile elde edildi. SEM incelemelerinde, kök kanalından preparasyon esnasında oluşan smear tabakasını uzaklaştırmada ise Er,Cr:YSGG lazer EDTA/NaOCl irrigasyonuna benzer sonuçlar vermesine rağmen, smear kaldırırken hala en iyi metot olarak %17'lik EDTA ve %5.25'lik NaOCİ ile irrigasyon yöntemi bulunmuştur. Çalışma neticesinde, endodontik postların rezin simanlar ile yapıştırılacağı vakalarda, 4-META içeren materyallerin kullanımı yüksek bağlantı dayanım değerleri ve farklı dentin muamelelerine daha az hassasiyet göstermeleri açısından tercih edilmelidir diyebiliriz. Çalışmanın ikinci bölümünde amaç Er,Cr:YSGG lazer ve %3'lük NaOCİ solüsyonunun Enterococcus faecalis (ATCC 10451) ile enfekte kök kanallarındaki etkinliklerini belirlemektir. Çekilmiş 44 adet üst santral kesici diş eğeler ile #60 numaraya kadar genişletildi ve otoklavda sterlize edildi. Kökleri E.faecalis ile inoküle edilen örnekler 4 gruba ayrıldı. Grupların üçünde 10 kök herbirinde ve en son grup ise 14 kök ihtiva edecek şekilde ayrıldı En son inoküle edilen grup kontrol grubu olarak kullanıldı. İlk grubun kök kanalları sadece %3'lük NaOCI ile irrige edilirken kalan 20 kök Er,Cr:YSGG lazer (Waterlase Millennium, Biolase Tech., USA) ile lazerin çıkış gücü 0.5 W ve %20 hava ve su seviyesi olacak şekilde muamele edildi. İki lazer grubu arasındaki farklılık bir lazer grubundaki dişlerin apikallerinin açık olması idi. Uygulanan prosedürlerin dezenfeksiyon etkinlikleri, örneklerin iç kanal duvarlarından dentin talaşlarının alınması ve canlı E.faecalis'lerin sayılması ile belirlendi. Dentin talaşları sulandırıldı ve klasik bakteri sayım tekniği kullanılarak Müller-Hinton Agar' da (Difco,USA) E.faecalis'ler sayıldı. KruskaJ Wallis ve Bonferroni düzeltmeli Mann- Whitaey U Testleri ile yapılan istatistiksel analiz neticesinde, kontrol ve lazer gruplarının ortalamaları arasında 88istatistiksel olarak önemli fark gözlendi (p0.05).
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY An Evaluation of Er,Cr:YSGG Laser's Effect in Endodontic Disinfection and Root-Canal Wall Preparation The study was carried out in two parts. The purpose of the first part of the study was to evaluate the effect of Er;Cr: YSGG laser, EDTA and hidrogen peroxide treatments on the microtensile bond strength of four resin cements (Super Bond C&B-Sun Medical, Japan, Chemiace JJ-Sun Medical, Japan, Panavia 21 TC-Kuraray, Japan and XENO Cem- Sankin, Japan) to root canal dentin. The root canals of 120 extracted human canines were enlarged and ground on either mesial or distal sides, permitting direct access to the entire canal. The forty roots in the first goup were irradiated at output power from 0.5 W, with 20% air and water level and then irradiated with output power from 2.5 W and 50% air and water level. Second group were irrigated with 17% EDTA and followed by 5,25 % NaOCl and the remaining roots in third group were irrigated with 3% H2O2 and followed by %5,25 NaOCl. The resins were luted directly to the prepared canals of subgroups often roots each. After 24 h of storage in an incubator at 37°C, serial 1 mm thick cross sections were cut to create 6-9 sticks from per root. Each stick aproximately had cross sectional area of lxl mm2 and was subjected to microtensile bond strength test (MPa). The data were analyzed by two way ANOVA, one way ANOVA and Tukey HSD tests. In general Super Bond C&B showed greatest bond strength values and least bond strength values were obtained with Xeno-Cem resin modified glass ionomer cement to the three treated surfaces. H2O2 reduced bond strength values of the cements statistically significant except Super Bond C&B (p0.05).