Sinüs-lift operasyonu ile yerleştirilen implantlarda iki tip okluzal planın farklı kemik seviyelerinde oluşturdukları fonksiyonel streslerin sonlu elemanlar stres analiz yöntemi ile incelenmesi
Finite element stress analysis of functional stresses in different bone levels produced by different occlusal planing of implants placed by sinus lifting
- Tez No: 129829
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRCAN ESKİTAŞCIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı DOKTARA TEZİ / KONYA -2003 Ömer Lütfi KOCA Danışman Prof. Dr. Gürcan ESKÎTAŞCIOĞLU SİNÜS-LİFT OPERASYONU İLE YERLEŞTİRİLEN İMPLANTLARDA İKİ TİP OKLUZAL PLANTN FARKLI KEMİK SEVİYELERDE OLUŞTURDUKLARI FONKSİYONEL STRESLERİN SONLU ELEMANLAR STRES ANALİZ YÖNTEMİ İLE İNCELENMESİ Bu çalışmada sinüs-lift operasyonu ile yerleştirilen implantlarda iki tip okluzal planın farklı kemik seviyelerde oluşturdukları fonksiyonel streslerin miktar ve lokalizasyonu incelenmiştir. İnceleme için bilgisayar destekli dizayn ve sonlu elemanlar stres analiz yöntemlerinden yararlanılmıştır. Maksiller II:premolar bölgeye yerleştirilen 4,1x10 mm m implant modellenmiş ve analize tabi tutulmuştur. Modelleme ve analizler Dual Pentium III 1 GHz bilgisayar ortamında COSMOS/M, Version 2,5 computer software ve Pro/Engineer 2000/ kullanılarak gerçekleştirilmiştir. İki farklı okluzal plan ve beş farklı residual kemik seviyeleri (4, 5, 7, 10, 13 mm) olmak üzere on farklı durum için modeller hazırlanmıştır. İki okluzal planda kronun sentrik noktalarına 300 N vertikal kuvvet uygulanmıştır. Tüm modelde, tüm kemikte, trabeküler 134kemikte ve implantta oluşan stresler von Mises kriterlerine uygun olarak hesaplanmış ve renkli gösterimlerle belirtilmiştir. Çalışmanın sonuçlan: 1- implant üstü kron tasarımlarında okluzal plan seçimi fonksiyon esnasında oluşacak stres miktarı ve dağılımı üzerine etkilidir. 2- Tüberkül-marjinal sut okluzal planının tüberkûl-fossa okluzal planından daha avantajlı olduğu bulunmuştur. 3- Stres lokalizasyon ve miktarı açısından okluzal planın, kemik seviyelerine göre daha önemli olduğu bulunmuştur. 4- Destek kemik seviyelerinde 4 ve 5 mm kemikler risk taşırken, 7, 10, 13 mm kemik seviyeleri daha başarılı sonuçlar sağlayacaktır. 5- Destek kemik ve implantta stres dağılımı açısından köle bölgesi önem taşımaktadır. Protetik tedaviyi takiben gözlenen fizyolojik rezorbsiyonun lokalizasyon ve miktarında stresler önemli bir faktördür. 6- Kortikal kemikten olabildiğince yararlanmanın stresleri karşılamada avantaj sağlayacağı açıktır. 7- Her iki okluzal plan ve tüm kemik seviyelerinde, implantın apeksi stres dağılımı açısından en az öneme sahiptir. 135
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY FINITE ELEMENT STRESS ANALYSIS OF FUNCTIONAL STRESSES IN DIFFERENT BONE LEVELS PRODUCED BY DIFFERENT OCCLUSAL PLANING OF IMPLANTS PLACED BY SINUS LDJTING In present study, the amount and localization of functional stresses that have been product in different bone levels by two types of occlusal plans are investigated in implants that have been placed with sinus lifting operation. In evaluation the computer aided design and finite element stress analysis methods have been used. 4.1x10 mm ITI implant that placed in maxillary second premolar area has been modeled and analyzed. Modeling and analysis are being performed with COSMOS/M, version 2.5 computer software and Pro/Engineering 2000/ in Dual Pentium HI GHz computer environment. The models are prepared for ten different situations as two different occlusal plans and five different residual bone levels (4, 5, 7, 10, 13 mm). 300 N vertical force as applied to crown's centric points in two occlusal plans. The stresses that occur are calculated appropriate to von Misses criterions and displayed with color graphics. The conclusions of study were: 1- The selection of occlusal plan in implant supported crown designs is effective on stress amount and distribution during function. 2- Cusp-marginal ridge occlusal plan was found advantageous than cusp-fossa occlusal plan. 3- Occlusal plan was found more important than bone levels for the view point of stress localization and amount. 1364- As bone levels; 7, 10, 13 mm bone levels will obtain more successful result while 4 and 5 mm bone levels are critically important. 5- For stress distribution on supporting bone and implant the cervical region has importance. Stress is an important factor on the localization and amount of physiological resorption that is being observed after prosthetic rehabilitation. 6- It is clear that to benefit from cortical bone as much will supply advantage in bearing the stresses. 7- The apex of implant has the least importance for stress distribution in both occlusal plans and in all bone levels. 137