Değişik yüzey bitimlerine sahip protez kaide materyallarine candida albicans'ların tutunması
Adherence of candida albicans to denture base materials with different surface finishes
- Tez No: 129846
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN KULAK ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
1. ÖZET Araştırmacılar protez stomatitinin etiyolojisinde temel mikrobiyal faktörün Candida albicans olduğu, ayrıca protezlerin doku yüzeylerinin enfeksiyon için depo görevi gördüğü konusunda fikir birliği içerisindedirler. Çalışmamızın amacı, protez materyalleri ve yüzey farklılıklarının C. albicans'larm tutunmasına olan etkilerini değerlendirmektir. 1.1. Gereç ve Yöntem Çalışmamızda dört farklı akrilik kaide materyali (Impact, Paladent, Lucitone 199, Fortex Orthoacryl) ve beş farklı silikon esaslı yumuşak astar materyali [iki tanesi ısı ile sertleşen (Luci- Sof, Molloplast B), üç tanesi kimyasal yolla sertleşen (Ufi Gel P, Ufı Gel SC, Mollosil) silikon esaslı] kullanıldı. 10x10x2 mm boyutlarında numuneler hazırlandı. Hazırlanan numuneler, yüzey pürüzlülük ölçümleri yapıldıktan sonra, otoklavda sterilize edildiler ve C. albicans solüsyonu ile kontaminasyona tabi tutuldular. Daha sonra ışık mikroskobu kullanılarak tutunan maya hücrelerinin sayımı yapıldı. 1.2. Sonuçlar Çalışmanın sonucunda yüzey pürüzlülüğü ile C. albicans' ların materyallere tutunma oranları arasında pozitif bir ilişki bulunamamıştır. C. albicans' 'ların yumuşak astar materyallerine akrilik kaide materyallerinden ve soğuk yumuşak astar materyallerine sıcak yumuşak astar materyallerinden daha fazla tutunduğu ortaya konmuştur. Klinik olarak karşımıza çıkan yüzey şekillerinin, literatürde mikrobiyal tutunmanın gerçekleşmemesi için gereken, 0.2 um'lik değere ulaşamadığı dolayısı ile yeterli protez hijyeninin sağlanmadığı durumlarda mikrobiyal tutunmanın kaçınılmaz olduğu sonucuna varılmıştır.1.3. Anahtar Sözcükler Protez kaide materyalleri, yumuşak astar materyalleri, C. albicans, yüzey pürüzlülüğü, tutunma. 2. SUMMARY Adherence of Candida albicans to Denture-base Materials with Different Surface Finishes Authors have agreed that C. albicans is the main etiological factor for the denture stomatitis and fitting surface of the denture act as a reservoir of infection. Aim of this study is to evaluate the effect of denture materials and different surface finishes to the adherence of C. albicans. 2.1. Materials and Method Four different denture-base acrylic (Impact, Paladent, Lucitone 199, Fortex Orthoacryl) and five different silicon-based soft lining materials [two heat-cured (Luci- Sof, Molloplast B) and three cold-cured (Ufı Gel P, Ufı Gel SC, Mollosil) silicon- based] have been used in this study. 10x10x2 mm in diameter specimens have been prepared. After completion of the surface roughness measurements, all specimens otoclave sterilized and contaminated with C. albicans solution. Consequently adhered C. albicans have counted with an light microscope. 2.2. Results At the end of the study, no positive relation could be found between surface roughness and adherence of C albicans to materials. Significantly more C. albicans adherence seen at soft lining materials than acrylic base materials and also more
Özet (Çeviri)
1.3. Anahtar Sözcükler Protez kaide materyalleri, yumuşak astar materyalleri, C. albicans, yüzey pürüzlülüğü, tutunma. 2. SUMMARY Adherence of Candida albicans to Denture-base Materials with Different Surface Finishes Authors have agreed that C. albicans is the main etiological factor for the denture stomatitis and fitting surface of the denture act as a reservoir of infection. Aim of this study is to evaluate the effect of denture materials and different surface finishes to the adherence of C. albicans. 2.1. Materials and Method Four different denture-base acrylic (Impact, Paladent, Lucitone 199, Fortex Orthoacryl) and five different silicon-based soft lining materials [two heat-cured (Luci- Sof, Molloplast B) and three cold-cured (Ufı Gel P, Ufı Gel SC, Mollosil) silicon- based] have been used in this study. 10x10x2 mm in diameter specimens have been prepared. After completion of the surface roughness measurements, all specimens otoclave sterilized and contaminated with C. albicans solution. Consequently adhered C. albicans have counted with an light microscope. 2.2. Results At the end of the study, no positive relation could be found between surface roughness and adherence of C albicans to materials. Significantly more C. albicans adherence seen at soft lining materials than acrylic base materials and also moreadherence observed at cold-cured soft lining materials in comparison with the heat- cured ones. Roughness of the clinically observed surface finish types couldn't came close to 0.2 urn surface roughness value which is considered as a limit, that no microbial adherence can be seen, in the literature. So it was concluded that in case of the presence of poor denture hygiene microbial adherence is unavoidable. 2.3. Key Words Denture base materials, soft lining materials, C. albicans, surface roughness, adherence.