Tip II diabetik periodontitisli bireylerde periodontal terapinin, klinik bulgular ve dişeti oluğu sıvısı IL-1beta ve TNF-alfa düzeylerine etkisi
The effects of periodontal treatment on the clinical findings and gingival crevicular fluid IL-1beta and TNF-alfa levels of type II diabetic periodontitis patients
  1. Tez No: 129847
  2. Yazar: KEZBAN ÖCAL EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİHTİKAR GÜRSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
6. ÖZET S. Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Periodontoloji Anabilim Dalı DOKTORA TEZt / KONYA-2003 KEZBAN ÖCAL EROĞLU Tip II Diabetik Periodontitisli Bireylerde Periodontal Terapinin, Klinik Bulgular ve Dişeti Oluğu Sıvısı İL- İp ve TNF-a Düzeylerine Etkisi Periodontitis alveoler kemik kaybı ve enflamatuar değişikliklerle karakterize kronik bir ağız enfeksiyonudur. Proinflamatuar sitokin olarak adlandırılan IL-ip ve TNF-a da periodontitisin başlaması ve ilerlemesinde önemli rol oynar. Diabetik hastaların, periodontal hastalık gibi bakteriyel enfeksiyonlara eğilimi fazladır ve bu enfeksiyonlar, diabetiklerde metabolik kontrolün kötüleşmesine neden olur. Hiperglisemi ve kötü metabolik kontrol ise sinir, göz ve böbreklerde komplikasyonlann artmasıyla sonuçlanır. Bu çalışmanın amacı, tip II diabetik periodontitisli hastalarda periodontal terapinin klinik bulgular, DOS İL- ip ve TNF-a düzeyleri ile diabetin metabolik kontrolü üzerine etldsinin araştırılmasıdır. Tip II diabetli ve periodontitisli toplam 31 gönüllü hastaya (9 bayan, 22 erkek) oral hijyen motivasyonu, diştaşı temizliği ve kök yüzeyi düzleştirmesinden oluşan cerrahi olmayan tedavi uygulandıktan sonra, hastalar iki gruba ayrıldı. Deney grubuna, ilave olarak iki hafta süreyle günde 100 mg doksisiklin ve günde iki kez klorhekzidin gargara verildi. Tedaviye başlamadan önce, tedaviden 3 ay sonra plak indeksi (PI), gingival indeks (GI), kanama zamanı indeksi (KZT), sondlama cep derinliği (SCD) ve klinik ataşman düzeyinden (KAD) oluşan klinik parametrelerle; açlık kan şekeri 58(AKŞ), glikozlanmış hemoglobin (HbAıc) ve fruktozaminden oluşan serum glikoz düzeyleri belirlendi. Her hastanın 4 bölgesinden periopaper striplerle dişeti oluğu sıvısı (DOS) toplandı ve enzim-bağlı immunosorbant assay (ELISA) yöntemiyle DOS EL- ip ve TNF-a düzeyleri belirlendi. Parametrelerin tedavi öncesi ve sonrası değişimi değerlendirildiğinde iki grup arasında klinik parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı (P>0.05). Deney grubunda AKŞ düzeyindeki azalmanın kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptandı (PO.05). DOS hacmi ve sitokin seviyelerinde ise gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (P>0.05). Grup içi karşılaştırma sonucunda deney grubunda klinik indeksler, HbAıc, IL-ip konsantrasyonu ve total miktarının; kontrol grubunda da klinik indeksler ve IL-ip konsantrasyonunun istatistiksel olarak anlamlı şekilde azaldığı belirlendi (P0.05). Bu bulgular ışığında tip II diabetik periodontitisli hastaların tedavisinde konvansiyonel periodontal tedavinin yeterli olduğu, uygulanan tedavinin klinik parametreler, DOS sitokin seviyeleri ve uzun dönemde kan şeker düzeyleri üzerine ilave bir yarar sağlamadığı sonucuna varıldı. 59
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The Effects of Periodontal Treatment on The Clinical Findings and Gingival Crevicular Fluid IL-ip and TNF-a Levels of Type II Diabetic Periodontitis Patients Periodontitis is a chronic disease characterized by alveoler bone loss and inflammatory changes. IL-ip and TNF-a are proinflammatory cytokines which play important roles in the initiation and progression of periodontitis. Diabetic patients have been associated with the increased risk for bacterial attacks including oral infections such as periodontal disease. Infections lead to poor metabolic control in diabetes. Hyperglicemia and poor metabolic control result in the increase of diabetic complications of the eye, kidney and nerves. The aim of this study was to evaluate the effect of the periodontal treatment on the metabolic control of diabetes type II, the clinical parameters and the gingival crevicular fluid IL-lp and TNF-a levels. Non-surgical periodontal therapy including oral hygiene motivation, scaling and root planing are applied to total of 3 1 volunteer patients (9 female,22 male) who suffer from periodontitis and type II diabetes mellitus. These patients were divided into two groups. The patients in experimental group were prescribed 100 mg doxycycline once a day and chlorhexidine mouth-rinse twice a day for fourteen days starting on the day of the first session of treatment. Assessments were performed prior to and at the 3 rd month following the treatment. These parameters evaluated are: plaque index (PI), gingival index (GI), bleeding time index (BTI), probing depth (PD), level of attachment (AL), determination for fasting blood glucose (FBG), glycated hemoglobin (HbAic) and fructosamine. Gingival crevicular 60fluid (GCF) was collected from 4 sites from each patient using periopaper strips. The levels of EL-ip, TNF-a in GCF were determined by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA).