Ülkemizde bazı üniversite kampüslerinin peyzaj mimarlığı açısından irdelenmesi üzerine bir araştırma
A Study of the physical layouts of three Turkish Universities with regard to their landscape architectural values
- Tez No: 12985
- Danışmanlar: PROF.DR. YÜKSEL ÖZTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÜLKEMİZDE BAZI ÜNİVERSİTE KAMPUSLERİNİN PEYZAJ MİMARLI?I AÇISINDAN İRDELENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Arzu Nuhoğlu Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Yüksel ÖZTAN 1989, Sayfa : 175 JÜRİ : Prof.Dr. Yüksel ÖZTAN Prof. Dr. Hayran Çelem Prof. Dr. Erdoğan Gültekin Bu tezde ülke kalkınmasının en önemli yatırım alanlarından biri olan insan ve eğitim yatırımlarının, çağdaş, dinamik, sürekli gelişmeye değişmeye açık sosyo-kültürel işlevlerle birlikte bir“yaşam çevresi”olma özelliğini taşıyan“üniversite kampusleri”literatüre konu olan evrensel örnekler ile tarihsel geçmişleri ve peyzaj düzenleme ilkeleri ve tasarım prensipleri açısından ince lenmiştir. Buradan çıkan sonuçlar ışığında ülkemizden üç örnek ince lenerek peyzaj planlama sorunları saptanmış ve öneriler getiril miştir. ANAHTAR KELİMELER: Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ka radeniz Teknik Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Üniversite, Kampus, Kampus Planlama, Alan Planlama.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis A STUDY OF THE PHYSICAL LAYOUTS OF THREE TURKISH UNIVERSITIES WITH REGARD TO THEIR LANDSCAPE ARCHITECTURAL VALUES. Arzu Nuhoğlu Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervision Prof.Dr. Yüksel ÖZTAN 1989 Page : 175 Jury: Prof.Dr. Yüksel ÖZTAN R-of. Dr. Hayran Çelem Ffof. Dr. Erdoğan Gültek'm The scope ot this master thesis is to discuss the investment in human and educatinal resources which are considered very important areas in a developing nations forward progress. The universities play the most significant role in this a fore mentioned area with respect to their dynamic socio-cultural continuous education programs. This study will show the nead for architectural landscaping in order to give the universities an enriched environment to achieve their stated goals. To achieve the goal of this thesis three university campuses were studied and their landscaping architecture problems were determined, examined with the resulting recommendations mode. KEYWORDS: Middle East Technical University, Karadeniz Technical University, University of Çukurova, University, Cam pus, Campus Planning, Site Planning.