Sabit restorasyonlarda kullanılan temel metal alaşımına uygulanan farklı yüzey işlemlerinin ve yapıştırıcı simanların bağlantı direnci üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
An evaluation of the effects of various surface treatments procedures applied on the base metal alloys on the bonding stregth of luting cements used in fixed restorations
- Tez No: 129853
- Danışmanlar: PROF. DR. BENGÜL YURDUKORU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
91 ÖZET Sabit Restorasyonlarda Kullanılan Temel Metal Alaşımına Uygulanan Farklı Yüzey İşlemlerinin ve Yapıştırıcı Sunanların Bağlantı Direnci Üzerine Etkilerinin Değerlendirilmesi Mekanik ve kimyasal retansiyon, dental restorasyonun klinik başarısı için son derece önemli bir faktördür. Buna bağlı olarak metal-siman arasındaki bağlantıda önemli bir problem ortaya çıkmaktadır. Metal alaşım ile siman arasındaki bağlantının desteklenmesi klinik olarak önemlidir. Eğer bu iki materyal arasında ayrılma varsa bu bölgedeki kırık ve çatlaklar mikroorganizmalar ve plak için elverişli bir ortam hazırlar. 50 um'lik AI2O3 ile pürüzlendirme, 250 um'lik AI2O3 ile pürüzlendirme, elektrolitik pürüzlendirme ve Rocatec sistem gibi 4 farklı yüzey retansiyon arttırıcı uygulamalar yapılan metal örneklerle, Bayer çinkofosfat siman, Rely-X Luting Vitremer rezin modifiye cam iyonomer siman ve Panavia F rezin siman gibi 3 farklı simanın fonksiyonel kuvvetler karşısındaki bağlantısının incelenmesi ve metal-siman arasında meydana gelecek olan fraktürlerin önce ışık mikroskobunda daha sonra yüzey tarama elektron mikroskobunda (SEM) değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmamızda, 10 mm çapında 2 mm kalınlığında bir diskin merkezinden 90°'lik açıyla çıkan 20 mm uzunluğunda ve 2 mm çapında uzantısı olan Cr-Co temel metal alaşımından 240 adet örnek hazırlanmıştır. 50 um'lik AI2O3 ile pürüzlendirme, 250 um'lik AI2O3 ile pürüzlendirme, elektrolitik pürüzlendirme ve Rocatec Tribokimyasal Sistem, gibi 4 farklı yüzey retansiyon arttırıcı uygulamalar yapılan metal örneklere, Bayer çinko fosfat siman, Rely-X Luting Vitremer rezin modifiye cam iyonomer siman ve Panavia F rezin simanın fonksiyonel kuvvetler karşısındaki bağlantısını in vitro olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
93 SUMMARY An Evaluation Of The Effects Of Various Surface Treatments Procedures Applied On The Base Metal Alloys On The Bonding Strength Of Luting Cements Used In Fixed Restorations Obtaining a reliable mechanical and chemical retention between restorative metal alloys and luting cements is one of the most important factor affecting the clinical success of a dental restoration. Failure in the bonding between a fixed restoration and the luting cement in the forms of fractures and cracks may allow accumulation of microorganisms and formation of plaque in these areas. The purpose of this study was to evaluate bond strengths between base metal alloy surfaces subjected to 4 different surface treatments and 3 different luting cements under functional loadings and also to investigate the type and nature of the failures by means of a light microscope and scanning electron microscope (SEM). In the present study 240 samples were prepared from Co-Cr base metal alloy. Grametrically the samples were compound of a disk 2 mm in thichness and 10 mm in diameter and a rod descending from the center of the disk with an angle of 90°. The rod was designed to standardize the position of the disk for the universal testing machine. Metal surfaces were subjected to 4 different surface treatments namely sandblasting with 50um and 250um AI2O3, electrolytic etching and the Rocatec tribochemical system in order to increase the retention to metal surfaces. 3 different luting cements, namely Bayer zinc phosphate cement, Rely X Luting Vitremer resin modified glass ionomer cement and Panavia F resin cement, were then applied to the metal samples. Tensile bond strengths of this luting agents were evaluated in vitro.