Treatment effects of the forsus appliance: a lateral cephalometric and magnetic resonance imaging study
Forsus apareyinin tedavi etkileri: bir lateral sefalometri ve MR çalışması
  1. Tez No: 129869
  2. Yazar: HUSSAM SHABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL BİREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
2.2 Türkçe Özet FORSUS APAREYININ TEDAVİ ETKİLERİ: BİR LATERAL SEFALOMETRİ VE MR ÇALIŞMASI Bu çalışmanın amacı 3M tarafından yeni piyasaya sürülmüş sabit fonksiyonel bir aygıt olan Forsus apareyinin sınıf II bölüm 1 maloklüzyonlu bireylerin maksillofasiyal yapılarındaki iskeletsel ve dental etkilerinin araştırılması ve TME'de oluşan değişikliklerin MR kullanılarak incelenmesidir. Bu çalışma üniversitemizin ortodonti kliniğine başvuran 9 birey (4 kız ve 5 erkek) üzerinde yürütülmüştür. Kız bireylerin yaş ortalaması 13.12 yıl, erkek bireylerin ise 13.10 yıldır. Çalışma grubunun yaş ortalaması ise 13.11 yıldır. Ayrıca benzer iskeletsel yaşta olan 10 hasta kontrol grubu olarak kullanılmıştır. Herbir hastada, her iki ark içinde maksimum ark teli kalınlığına ulaşılana kadar seviyeleme işlemi yapılmıştır. Her iki arkta da rijit ark tellerini mevcut iken sabit fonksiyonel tedaviye Forsus apareyi kullanılarak başlanmıştır. Forsus apareyi segmental ark teli yardımı ile tatbik edilmiş ve şu bulgular elde edilmiştir: 1. Üst çene büyüme retardasyonu 2. Oklüzal düzlemde belirgin saat yönünde rotasyon 3. Üst kesicilerde uzama ve geriye devrilme gözlenir iken üst molarlarda belirgin bir distalizasyon ve gömülme gözlenmiştir. 4. Aygıtın kuvvet vektörleri sebebi ile alt çene de aşağı ve ileriye doğru yer değiştirme, alt keserler ve molarlar da sırasıyla öne devrilme ve mezializasyon. 5. Glenoid fossa içerisinde kondiller belirgin bir pozisyon değişikliği göstermemişlerdir 6. Sagital düzlemde belirgin öne doğru bir hareket gösteren disk, koronal düzlemde herhangi bir değişikliğe işaret etmemiştir.
Özet (Çeviri)
TREATMENT EFFECTS OF THE FORSUS APPLIANCE: A LATERAL CEPHALOMETRIC AND MAGNETIC RESONANCE IMAGING STUDY 2. SUMMARY 2.1. English summary The aim of this study was to examine the effects of the newly provided fixed functional appliance, Forsus appliance® from 3M company, on the skeletal and dental components of the maxillofacial structures in Class II division I Angle patients, and to investigate the changes occurring in the Temporomandibular joint by utilizing magnetic resonance imaging technique. This study included 9 patients (4 females and 5 males), the age of the female patients ranged from 11.33 to 13.83 years with an average of 13.12 years. The age of the male patients ranged from 12.00 to 13.66 years with an average of 13.10 years. Mean age for the study group was 13.11 years. Another 10 patients having the same skeletal age maturity served as a control group.The average treatment time was 5.6 months. The following results were obtained: 1. Maxillary basal restrain was significant. 2. Occlusal plane showed a significant clockwise rotation. 3. Maxillary incisors were extruded and retroclined. While upper molar showed significant amount of distalization and intrusion. 4. The mandible was displaced downward and forward due to force vectors of the appliance. Mandibular Incisors and molars showed significant proclination and mesial movement, respectively. 5. Condyles showed a non significant change in their positions in the glenoid fossa. 6. Sagittally the condylar disk showed a significant anterior displacement, while coronally the disc showed no changes.