Posterior estetik dolgu materyallerinin fiziksel özelliklerinin ve süt azılarında kullanılabilirliklerinin klinik olarak değerlendirilmesi
Physical and clinical evaluation of posterior esthtetic restoration materials in primary molars
- Tez No: 129868
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK AKINCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
92 ÖZET Bu araştırmada iki adet sıkıştırılabilir kompozit reçine (SureFil, Alert) ve iki hibrid kompozit reçine (Tetric Ceram, TPH Spectrum) olmak üzere dört farklı direkt estetik restorasyon materyali klinik ve yüzey sertlik özellikleri açısından karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde 6-10 yaşları arasında genel sağlık durumları iyi olan 16 kız, 15 erkek toplam 31 çocuğun, klinik ve radyolojik olarak mine ya da dentin çürüğü tanısı konmuş 124 adet alt ve üst, 1. ve 2. süt azı dişlerinde restorasyonlar gerçekleştirilmiştir. Klinik değerlendirmeler, uygulamadan hemen sonra, 6. ve 12. aylarda U.S.P.H.S. kritelerine göre renk uyumu, yüzey kenarı renkleşmesi, anatomik şekil, kenar uyumu ve sekonder çürük özellikleri açısından yapılmıştır. Değerlendirmeye alınan tüm restorasyonlar, başlangıç, 6. ve 12. ay incelemelerinde % 100 başarılı olarak bulunmuş, materyaller ve süreler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı gözlenmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde ise her restorasyon materyali için 8 adet olmak üzere toplam 32 deney örneği üzerinde yüzey sertliği 1.,7., 14. ve 28. günlerde Vickers sertlik ölçme yöntemi kullanırak incelenmiştir. Araştırma kapsamında yer alan restorasyon materyallerinde, yüzey sertliği değerlerinin 1. gün ile 28. gün arasında artış gösterdiği, 28. günde en yüksek ortalama yüzey sertlik değerinin Alert materyali için saptandığı, bunu sırasıyla SureFil, TPH Spectrum ve Tetric Ceram materyallerinin izlediği, yalnızca Tetric Ceram materyalinin anlamlı derecede düşük sertlik özelliği gösterdiği görülmüştür. Sonuç olarak doğru endikasyon konulduğunda, kompozit reçinelerin süt azı dişlerinin restorasyonları için uygun nitelikte materyaller olabileceği görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
93 SUMMARY In this study the clinical assesment and surface hardness of (two packable composite resins (SureFil, Alert) and two hybrid composite resins (Tetric Ceram, TPH Spectrum)) four different direct esthetic restorative materials were investigated comparatively. In the first part of the study, 124 restorations were placed in the first and second upper and lower primary molars which were clinically and radiographically determined carious lesions of 31 systemical healthy children (16 girls, 15 boys) aged 6 to 10 years. Clinical evaluation were performed at baseline, 6 and 12 months using U.S.P.H.S. criteria for color match, cavosurface discoloration, anatomical form, marginal adaptation and secondary caries formation. All the restorations evaluated at baseline, 6 and 12 months were 1 00% clinically succesfull and no statistically significant difference between the materials and evaluation periods. In the second part of the study, Vickers hardness test method were performed on 8 specimens for each material totally 32 specimens at 1st, 7th, 14th and 28th days. There was statistically significant difference between the 1st and 28th days period of Vickers hardness values for the restoration materials tested. At the 28th day the highest mean surface hardness values was found for the Alert material, followed by SureFil, TPH Spectrum and Tetric Ceram materials, Tetric Ceram material showed statistically significant lower mean surface hardness values. It was concluded that, composite resins can be used in restorations of primary molars when endicated carefully.