Böbrek transplantasyonu geçiren hastaların alt çene kemiklerinde aseptik kemik nekrozu varlığının araştırılması
Investigarion of the existence of aseptic bone necrosis in mandibular bone in patients performed renal transplantation
- Tez No: 129881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER LÜTFİ ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Böbrek transplantasyonun amacı kronik böbrek yetmezliğini tedavi etmektir. Bu nedenle hastaya doku uyumu sağlayan bir vericiden böbrek nakli yapılır. Organ reddini önlemek için transplantasyondan sonra immunsupresif tedavi uygulanmalıdır. İmmun sistemi baskılamak amacı ile kortikosteroid kullanan hastaların femur başlarında aseptik kemik nekrozu görülebilir. Bu çalışmanın amacı böbrek transplantasyonu yapılan hastalarda aseptik kemik nekrozunun alt çene kemiğinde görülme olasılığının araştırılmasıdır. Alt çene kemiğinin aseptik nekrozu iyi bilinen bir patolojik durumdur. Geçmişte diagnostik teniklerin yetersizliği nedeni ile AKN' unun nadir olduğu düşünülmekteydi. Günümüzde AKN' unun nadir bir oluşum olmadığı bilinmektedir. Böbrek transplantasyonu sonrası immunsupresif tedavi gören hastaların alt çene kemiklerinde AKN oluşma sıklığını araştırmayı amaçlayan bu çalışmaya 26 erkek ve 24 kadın hasta dahil edilmiştir. Hastalardan ayrıntılı anamnez alınarak AKN için diğer risk faktörlerinin olmadığı saptanmıştır. Çalışma grubundan elde edilen bulgular kontrol grubu (6 kadın ve 4 erkek) ile karşılaştırılmıştır. Aseptik kemik nekrozu teşhisinde değerli kabul edilen Manyetik Rezonans Görüntüleme yöntemi ile yapılan taramalarda %52 oranında alt çene kemiğinde aseptik kemik nekrozu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of the renal transplantation is to treat chronic renal failure. So renal transplantation is performed from a donor who has a tissue match with the recipient. To prevent rejection of the new tissue, immunosuppressive treatment must be administered after transplantation. Aseptic bone necrosis of the femoral head may be seen in these patients, who use corticosteroids for immunosuppression. The purpose of the study is searching for the incidence of aseptic bone necrosis in mandibula, in renal transplant patients. Aseptic necrosis of mandibula is a well known Datholosic entity. Previously it has been toucht that asentic bone necrosis seen rare because of the diagnositc tecniques were adequate. But in recent days it is know that aseptic bone necrosis is not a rare case. 26 male and 24 female patients are inculuded in our study, to evaluate the aseptic bone necrosis formation incidence in mandibula in renal transplant patients who have immunosupressive treatment. Patients has been asked a detailed anamnesis for not to have other risk factor which related with aseptic bone necrosis. Values from study group is estimated with control group (6 female and 4 male). Magnetic Resonance Imaging is accapted as a valuable method in the diagnosis of the aseptic bone necrosis and 52% of the renal transplant patients have aseptic bone necrosis.