Çocuklarda compound palatal arkın (süperelastik) etkileri
The effects of the compound palatal arch SE (super elastic) in children
- Tez No: 129896
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL BİREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
2.2. ÖZET Bu çalışmanın amacı Compound Palatal A,k (CPA) apareyinin oluşturduğu dental ve iskeletsel değişiklikleri değerlendirmektir. Çalışma 11 hasta üzerinde yaplldl (4 erkek ve 7 kız) ve bütün hastalar Marmara üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı Kliniğinden seçildi. Bütün hastalarda iskeletsel dar maksilla ve hafiften orta dereceye değişen maksillar çapraşıklık vardı. Hastaları hepsinde üst daimi birinci büyükazllar indifa etmişti. Tüm hastalan ortodontik çalışma modelleri almdl. Postero-anterior Sefalometrik filmler tedaviden önce ve tedaviden hemen sonra çekildi. Postero-anterior sefalometrik film çizimleri ve model fotokopileri ; intermolar genişlik, süt iniermolar genişlik, ark boyu, ark perimetresi, molar tipping ve molar rotasyonun değerlendirilmesinde kullanıldı. Ayrıca tedaviden önce ve sonra alınan okluzal radyograflar ile midpalatal süturun açılıp açılmadığı değerlendirildi. Compound Palatal Ark apareyinin (CP A) intermolar genişlikte 6.3 mm, süt intermolar genişlikte 3.5 mm, interjugular genişlikte 2.2273 mm, molar tipingte 7.3 derece ve ark perirhetresinde 3.954 mm gibi anlamlı değişiklik oluşturduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
2.SI 2.1. summary The aim of this study is to evaluate the dental and skeletal changes produced by The Compound Palatal Arch appliance (CPA). This study involved 11 patients (4 males and 7 females); they were selected from the clinical in take of the orthodontic department in the dental faculty of Marmara University. All patients exhibited skeletal narrow maxilla and mild to moderate crowding of the maxillary dental arch. Patients were having the upper first molars. All patients had orthodontic study models and Posterior-Anterior cephalometric films taken before and immediately after treatment. Posterior-Anterior cephalometric tracings, model photocopies were evaluated for changes in intermolar width, inter primary molar width, arch length, arch perimeter, molar tipping and molar rotation. Also occlusal radiographs, taken before and after treatment, were evaluated for evidence of separation of the midpalatal suture. The Compound Palatal Arch appliance (CPA) was able to produce significant increases in intermolar width of 6.3 mm, inter primary molar width of 3.500 mm, interjugular width of 2.2273 mm, molar tipping of 7.3 degree and arch perimeter of 3.954 mm.