Farklı malokluzyonlarda bukkal ve lingual yumuşak doku basınçları
Buccal and lingual soft tissue pressures in different malocclusions
- Tez No: 129897
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN KÜÇÜKKELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
2.2. TÜRKÇE ÖZET Bu çalışma perioral kaslar tarafından dişler üzerine uygulanan 3 tip kuvvet arasındaki (dinlenme, yutkunma, konuşma) ilişkinin değerlendirmesini amaçlamaktadır. Çalışma grubunda ortalama yaşları 19.35 olan 60 hasta yer almaktadır. Grup, iskeletsel ve dental sınıf, cinsiyet ve vertikal büyüme paternine göre ayrılmıştır. Normal okluzyon ile sınıf II divizyon I, sınıf II divizyon II ve sınıf III hastalar basınç değişiklikleri açısından karşılaştırılmıştır. Her hasta için sefalometrik film, panoramik film ve alçı modeller elde edildi. Sonuçlar Windows'ta SPSS ile değerlendirildi. Önceki literatürlerde diğer basınç ölçer aletlere olan üstünlüğü kabul edildiği için bu çalışmada da Epl BO diyafram basınç ölçeri kullanıldı. Basınçlar dinlenmede ve 10 cc suyu yutarken hem üst hem alt çenede ölçüldü, konuşma sırasındaki basınçlar ise sadece üst çene için ölçüldü. Basınçların ölçüldüğü noktalar alt ve üst sağ daimi keserler ve 1. molarlardır. Karşılaştırmamız, değişik iskeletsel sınıflarda perioral kasların belirgin bir biçimde farklı basınçlar oluşturduğunu gösterdi. Ayrıca aynı iskeletsel yapıya sahip bireylerde, erkeklerin kızlara göre daha büyük basınç değerleri gösterdiği sonucuna varıldı. Bu fark önceki literatürlerle de uyumluydu. Vertikal büyüme paterni analizi ise, düşük dikey boyuta sahip bireylerin uzun yüzlü hastalara göre daha yüksek basınç değerleri verdiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
BUCCAL AND LINGUAL SOFT TISSUE PRESSURES IN DIFFERENT MALOCCLUSIONS 2. SUMMARY 2.1. English Summary This study assesses the relationship between three types of forces that are exerted on the dentition (resting, swallowing and speech) by the perioral musculature. The study sample consisted of 60 subjects with an average age of 19.35 years. The sample was divided into groups based on skeletal and dental classification, Gender, and Vertical growth pattern. Pressure variability's were compared between subjects of normal occlusion with Class II division I, Class II division II, and Class III individuals. For each subject we had access to a lateral cephalogram, panoramic radiograph and plaster casts. The results were evaluated by SPSS program for Windows. Epl BO Diaphragm Pressure Transducer was used as previous literatures confirmed its superiority over other pressure measuring devices. Pressures were measured during rest and swallowing of 10 cc of water both for the maxillary and mandibular arches, while speech pressures were only measured in the upper arch. The upper and lower right permanent incisor and first molar were sites for pressure measurements. Our comparison showed a significant variability between the various skeletal Classes in generating pressure from the perioral musculature. It was also observed that males had a greater magnitude of pressures than females of the same skeletal pattern. This difference was consistent with several previous literatures. Vertical growth pattern analysis showed that low angle subjects had higher-pressure values than high angle individuals.