Değişik restoratif materyallerin farklı solüsyonlarda bekletilmelerinin mikrosertlikleri üzerine etkileri ve su emilimi özellikleri
Effects of conditioning different types of restorative materials in different solutions on microhardness and properties of water sorption
  1. Tez No: 129905
  2. Yazar: HALUK HAKTAN SEVİLMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLİNÇ BULUCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
IV ÖZET DEĞİŞİK RESTORATİF MATERYALLERİN FARKLI SOLÜSYONLARDA BEKLETİLMELERİNİN MİKROSERTLİKLERİ ÜZERİNE ETKİLERİ VE SU EMİLİMİ ÖZELLİKLERİ Haluk Haktan SEVİLMİŞ, Doktora Tezi Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun, Ağustos 2003 Bu çalışmanın amacı, çeşitli gıdaların dişhekimliğinde kullanılan farklı adeziv restoratif materyallerin yüzey sertliği üzerine etkilerini incelemek, aynı materyallerin su emilimi değerlerini araştırmak ve fiziksel olarak en iyi materyali belirlemektir. Bu çalışmada gıdaları taklit eden sıvıların, Admira, Composan LCM, Flowline, Tetric Ceram HB, Hytac, Photac-Fil ve Ionofil U materyallerinin yüzey sertlikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla her bir materyalden 5 mm çapında ve 2 mm kalınlığında 30 örneği hazırlamak için plastik kalıplar oluşturulmuştur. Plastik kalıplar içinde hazırlanan 30 örnek, her biri 5 adet içeren 6 gruba ayrılmıştır. Bir hafta süreyle, 1. grup (kontrol) 37°C'de kuru ortam, 2. grup 37°C'de distile su, 3. grup 37°C'de 0.02 N laktik asit, 4. grup 37°C'de 0.02 N sitrik asit, 5. grup 37°C'de heptan ve 6. grup 37°C'de %50 etanol-su ortamlarında bekletilmiş ve Knoop Sertlik Numaralan Buehler mikrosertlik test cihazı kullanılarak ölçülmüştür. Su emilimi deneyi için Admira, Composan LCM, Flowline, Tetric Ceram HB, Hytac, Photac-Fil ve Ionofil U materyalleri kullanılmıştır. Her bir materyalden 7 'şer adet olmak üzere 5 mm çapında ve 2 mm kalınlığında plastik kalıplar yardımıyla 49 adet örnek oluşturulmuştur. Örnekler desikatör içerisine yerleştirilerek 24 saat 37±l°C'de, daha sonra 1 saat 23±2°C'de bekletilmiş ve bu süre sonunda her örneğin ağırlığı hassas terazi ile ölçülmüştür. Aym örnekler daha sonra distile suda 37±l°C'de bir hafta bekletildikten sonra kurutma kağıdı ile nemleri alınarak tekrar tartılmıştır. Su emilimi değerleri ADA spesifikasyonu No 27'ye göre hesaplanmıştır. Sonuçlar istatistiksel olarak Varyans Analizi (ANOVA) ve Tukey HSD testi ile değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, çalışmada kullanılan tüm materyaller farklı solüsyonlarda farklı yüzey sertlik değerleri göstermiştir. Tetric Ceram HB materyali bu solüsyonlardan en az etkilenen materyal iken, en çok etkilenen materyaller Photac-Fil ve Ionofil U'dur. Ayrıca, Photac-Fil ve Ionofil U en yüksek su emilimi değerlerine de sahiptir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF CONDITIONING DIFFERENT TYPES OF RESTORATIVE MATERIALS IN DIFFERENT SOLUTIONS ON MICROHARDNESS AND PROPERTIES OF WATER SORPTION Haluk Haktan SEVİLMİŞ, Ph.D. Thesis University of Ondokuz Mayıs, August 2003 The aim of this study is to investigate the effects of various types of food on the surface hardness of different types of adhesive restorative materials that is used in dentistry, to evaluate water sorption values of same materials and to determinate the best material physically. The effects of food simulating liquids on the surface hardness of Admira, Composan LCM, Flowline, Tetric Ceram HB, Hytac, Photac-Fil and Ionofil U were investigated. For this purpose, plastic molds were fabricated for the preparation of thirty specimen disks of each material which were 5 mm in diameter and 2 mm in thickness. Thirty specimens which were prepared in plastic molds were divided into six groups of five and conditioned for one week as follows- Group 1 (control) dry at 37°C, Group 2 distilled water at 37°C, Group 3 0.02 N lactic acid at 37°C, Group 4 0.02 N citric acid at 37°C, Group 5 heptane at 37°C and Group 6 50% ethanol-water solution at 37°C. Then Knoop Hardness Number was determined for each specimen using Buehler microhardness tester. For water sorption examination, Admira, Composan LCM, Flowline, Tetric Ceram HB, Hytac, Photac-Fil and Ionofil U materials were used. Study group specimens were prepared in 49 disc shaped with dimension of 5 mm diameter and 2 mm thick plastic molds as 7 specimens in each group. These specimens were stored in a desiccator for 24 hours at 37±1°C and then 1 hour 23±2°C and the weight of each sample was measured by balance. Then the specimens were weighed after sorption of wetness by tissue after stored in an incubator which contains distilled water at 37±1°C for one week. Values of water sorption were calculated according to ADA specification No. 27. Results were analyzed statistically by Analysis of Variance (ANOVA) and Tukey HSD test. Results showed that all of the materials, that were tested in this study, revealed different surface hardness numbers at different solutions. Tetric Ceram HB