Buğday çeşit verim denemelerinin kurulacağı optimum lokasyonların istatistik metodlarla belirlenmesi
Determination of optimum locations for wheat yield trials by statistical methods
  1. Tez No: 12991
  2. Yazar: GÜRBÜZ MIZRAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TAHSİN KESİCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ill ÖZET Doktora Tezi BU?DAY ÇEŞİT VERİM DENEMELERİNİN KURULACA?I OPTİMUM LOKASYONLARIN İSTATİSTİK METODLARLA BELİRLENMESİ Gürbüz MIZRAK Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Tahsin KESİCİ 1990, Sayfa: 73 Jüri: Prof.Dr. Tahsin KESİCİ ProF.Dr.Alptekin Esin Doç. Dr. Orhan Kavuncu Bu çalışma, Türkiye'de buğday yetiştirilen yerlerde ekolojik bakımdan farklı olan bölgelerin belirlenmesi ve her bölge için en uygun deneme yerinin tesbiti amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, 322 iklim rasat istasyonuna ait aylık ortalama sıcaklık ve yağış değerlerinin çok yıllık ortalamaları. Tarımsal Araştırma Enstitülerinin buğday verim denemelerinin sonuçları ve Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü' ne ait kuruluşların buğday verim ortalamaları kullanılmıştır. Türkiye ikliminin sınıflandırılması için, on kümeleme analizi metodu karşılaştırılmış ve bunlar arasından“Standart Olmayan öklid Kareleri Uzaklığı'nı farklılık ölçüsü ve ”Artan Kareler Toplamı'nı birleştirme stratejisi alan metod en uygunu olarak seçilmiştir. Seçilen bu metodla, aylık sıcaklık ortalamalarına ve aylık yağış ortalamalarının logaritmik transformasyonlarına ait standardlaştırılmış değerler kullanılarak Türkiye'de buğday yetiştirilen alanlar, 27 alt iklim grubunda sınıflandırılmıştır. Aynı alt iklim gruplarına giren istasyonların yukarıda bahsedilen standardlaştırılmış değerleri kullanılarak ye diğer istasyonlarla farklılık ölçüleri ortalamaları bulunarak gruplarını temsil dereceleri belirlenmiştir. Yapılan değerlendirmelerde bir gruba giren istasyonlardan en küçük ortalama farklılık ölçüsüne sahip olanlar, o iklim grubunda buğday verim denemesi kurmada öncelikli yerler olarak tavsiye edilmiştir. Yeterli sayıda yerde buğday verim denemesiiv sonuçları olan alt iklim grupları için; bu deneme değerleri kullanılarak“Genotipik İndekse Dayanan Linear Regrasyon Metodu”ve Korelasyan metodu yardımıyla, deneme kurulacak uygun yerler belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Kümeleme Analizi metodları Standart Olmayan öklid Kareleri Uzaklığı Farklılık ölçüsü Artan Kareler Toplamı Birleştirme Stratejisi Genotipik İndekse Dayanan Linear Regresyon Metodu Korelasyon Metodu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis DETERMINATION OF OPTIMUM LOCATIONS FOR WHEAT YIELD TRIALS BY STATISTICAL METHODS Gürbüz MIZRAK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : Prof. Dr. Tahsin KESİCİ 1990, Page : 73 Jury : Prof. Dr. Tahsin KESİCİ Prof. C*r- fi\.p4-«.Wn "E.SIK-J Assoc. Prof- ^r, Orhan V^AVUMCU This study has been carried out to determine the agro-ecological ly different wheat grown regions of Turkey and suitable locations to conduct experiments for each region. For this purpose, long-term monthly average temperature and precipitation values of 322 meteorological stations, and wheat yields of agricultural research institutes and state farms were employed. In order to classify the climate of Turkey, ten methods of cluster analyses were compared and among those, the method, which utilizes Unstandardized Squared Euclidean distance as the differance measurement and Incremental Sum of Squares for the fusion strategy, was selected as the most suitable one. The standardized data of temperature and logaritmically transformed precipitation values were used, and the wheat grown area of Turkey was classified under 27 climatical sub-regions by the selected method. The same standardized data of stations, that belong to a sub-regions, were exploited, an average difference measurement for each station was calculated, and a degree of represantativness was defined for its group. The ones, that have the smallest average difference measuraments in each group, were preferably recommended as experimental locations for their regions. Experimental locations were also defined by correlation and regression methods based on genotipicvi indexes, for the regions where enough yield trials were conducted. KEY WORDS: Methods of Cluster Analyses Dnstandardized Squared Euclidean Distance Difference Measurament Incremental Sum of Squares Fusion Strategy Regression Method Based on Genotipic Indexes Correlation Method