Türkiye tarım sayımlarında kullanılan örnekleme metodlarından simulasyon tekniği uygulanarak en uygun metodun seçimi
Selecting most suitable method from different sampling methods applied in agricultural censuses in Turkey, by using computer simulation technique
- Tez No: 12992
- Danışmanlar: PROF.DR. TAHSİN KESİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ill ÖZET DOKTORA TEZİ TÜRKİYE TARIM SAYIMLARINDA KULLANILAN ÖRNEKLEME METODLARINDAN SİMULASYON TEKNİ?İ UYGULANARAK EN UYGUN METODUN SEÇİMİ Fazıl DEMİRCİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı.. Danışman: Prof.Dr. Tahsin KESİCİ 1990, Sayfa: 87 Jüri : Prof.Dr. Tahsin KESİCİ : Prof.Dr.Rasih DEMİRCİ : Doc.Dr. Orhan KAVUNCU Bu çalışmada, Türkiye'de yapılan Tarım Sayımlarında kullanılan örnekleme metodlarının karşılaştırılarak en uygununun tesbiti amaçlanmıştır. Bunun için altı farklı genişlikteki örnek, bilgisayarda simulasyon tekniği ile 1000 ve 500 tekerrür İÜ olarak üretilmiştir. Simulasyonda üretilen ve Standart uniform dağılım gösteren tesadüf sayıları (R değerleri), X=(-EX). Log(R) dönüşüm fonksiyonu ile üstel dağılıma çevrilmiştir. Ele alınan Basit Rastgele, Sistematik ve Tabakalı örnekleme Metodlarına göre bu dağılımdan çekilen tesadüf örneklerinden populasyonun parametreleri tahmin edilmiştir.IV Altı farklı örnek büyüklüğü kullanılarak yapılan tahminlerin hepsinin yansızlığı Z=(x- y.) / Qx. testi ile ve etkinlikleri ise güven aralığı olan x ± Z Q x ile ölçülmüştür. Bütün örnekleme metodları ve örnek hacimleri ile yapılan tahminlerin yansız olduğu görülmüştür. Tabakalı optimum metodun n= 18000 dışında en düşük varyansa ve dolayısiyle en dar güven aralığına sahip olduğu bulunmuştur. Buda Tabakalı Optimum Örnekleme Metodunun diğerlerine nazaran populasyon parametresini en iyi tahmin eden metod olduğunu ortaya çıkarmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Benzetim (simulasyon) tekniği, Türkiye tarım sayımları, Örnekleme metodları, Üstel dağılım, uniform dağılım, Tahmin
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph D Thesis SELECTING MOST SUITABLE METHOD FROM DIFFERENT SAMPLING METHODS APPLIED IN AGRICULTURAL CENSUSES IN TURKEY, BY USING COMPUTER SIMULATION TECHNIQUE Fazıl DEMİRCİ University of Ankara Graduate School of Natural and Applied Science Department of Animal Science Supervisor : Prof.Dr. Tahsin KESİCİ 1990, Page: 87 Jury : Prof.Dr. Tahsin KESİCİ : Prof.Dr.Rasih DEMİRCİ : Assoc. Prof. Dr. Orhan KAVUNCU In this study, sampling methods used in agricultural censuses in Turkey were compared in order to obtaing most suitable one. Samples with six different sample sizes were created by using simulation technique in computer, having 1000-500 replications. Random numbers (R values) genereted using simulation that show standart uniform distribution were transformed into exponential distribution with X= (-EX) log(R) transformation function. Random Samples that pull out from exponential distribution were used for the estimation of population parameters by the simple random, systematic and stratified sampling methods. Unbiasedness and efficiency of the obtained estimation from six different sample sizes were measuredVI by Z= (x-/x)/ Z' x and x ± Z