Ak keçilerde erken sütten kesmenin gücü, büyüme ve kimi döl verimi özellikleri üzerine etkileri
Effects of early weaning on fattening performance, growth and some reproductive traits in ak keçi (white goat)
  1. Tez No: 12993
  2. Yazar: M.ŞÜKRÜ YARGICI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. S. METİN YENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
İÜ ÖZET DOKIOBA TEZİ AK KEÇİLERDE ERKEN SÜTTEN KESMESİN BESİ GÜCÜ, BÜYÜME VE KİMİ DÖL YERİMİ ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ETKİLERİ M. Şükrü YARGICI Ankara Üniversitesi Fen. Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. S. Metin YMER 1990, Sayfa: 150 Jüri: Prof. Dr. S. Metin YENER Prof. Dr. Erdoğan Selçuk Prof. Dr. Yücel Aşkın Bu çalışmada, Ak Keçilerde 7 ve 14 haftada sütten kesmenin "besi gücü, tüyüme ve kimi döl verimi özellikleri üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Her iki grupta da a ni sütten kesim uygulanarak, sütten kesim şoku üzerine olan etkileri araştırılmış ve her hangi bir olumsuz etkisi sap tanamamıştır. Dişi ve erkeklerin doğdukları yıl damızlıkta kullanılma olanakları belirlenmiştir. Söz konusu özellikler üzerine erken sütten kesimin, geç sütten kesime nazaran hiç bir olumsuz etkisi saptanamamıştır. Sonuçta erken sütten ke simin pazarlanabilir süt miktarını arttırdığı, işgücü ihti yacını azalttığı ve rumen gelişmesini olumlu yönde etkile diği ortaya konmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Ak keçi, erken sütten kesim, besi gücü, büyüme, döl verimi, erken damızlıkta kullanma.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT PhD Thesis EFFECTS OF EARLY WEANING ON FATTENING PERFORMANCE, GROWTH AND SOME REPRODUCTIVE TRAITS IN AK KEÇÎ (WHITE GOAT) M. Şükrü YARGICI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof. Dr. S. Metin YENER 1990, Page: 150 Jury: Prof. Dr. S. Metin YENER Prof. Dr. Erdoğan. SELÇUK Prof. Dr. Yücel AŞKIN In this research, the effects of weaning at 7 and 14 weeks on fattening performance, growth and some reproductive traits were investigated. In all groups, the effect of abrupt weaning on weaning shock was investigated and it was found that abrupt.weaning had no negative effects on the growth rate. Possibilities of early mating were investigated in male and females. Weaning at 7 and 14 weeks were compared and similar results were obtained in all traits. Early weaning increased the marketable milk production, reduced labor costs and affected the rumen development in a favorable direction. KEY WORDS: Ak keçi (White goat), early weaning, fattening performance-, growth, reproductive traits, early mating.