meme patolojilerinin malign-benign ayırımında mamografi, USG ve MRG bulgularının karşılaştırlması
  1. Tez No: 129924
  2. Yazar: SELMA UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİM AÇIKGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
6. ÖZET Kadınlarda önde gelen ölüm nedenlerinden birini oluşturan meme kanserinde erken tam ve tedavi prognozu olumlu yönde etkileyen en önemli faktördür. Konvansiyonel yöntemlerden mamografi ve ultrasonografi, meme incelemelerinde primer yöntem olmasına rağmen, meme kanseri tanısında her zaman faydalı olmamaktadır. Bu nedenle yeni tam yöntemlerine ilgi artmıştır. Çalışmada meme kitlelerinin benign-malign ayrımında mamografi, ultrasonografi ve manyetik rezonans görüntülemenin yerini araştırmayı amaçladık. Ocak 2002-Mayıs 2003 tarihleri arsında kliniğimize başvuran, mamografi ve/veya ultrasonografik olarak lezyon tespit edilen 59 hasta çalışmaya dahil edildi. Bu hastalara ilave olarak manyetik rezonans görüntüleme incelemesi yapıldı. Hastaların histopatolojik sonuçları 43 benign, 19 malign lezyon şeklindeydi. Benign- malign ayrımında, MRG'nin sensitivitesi ve spesifitesi mamografi ve USG'ye nazaran üstündü. Ayrıca MRG, multifokal tümör tanısında, pektoral kas invazyonunun ve duktal uzanımın ortaya konmasında faydalı bulundu. Meme hastalıklarının değerlendirilmesinde, manyetik rezonans görüntüleme, meme kanseri taramasında primer görüntüleme yöntemi olmamakla birlikte, konvansiyonel meme görüntüleme yöntemlerini tamamlayıcı ve problem çözücü olarak kullanılmaktadır. Şüpheli meme kitlelerinde, hastalara cerrahi girişimde bulunmadan önce MRG yapılırsa, birçok yersiz biyopsi ve operasyon önlenmiş olur. 53
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In the females, the early diagnosis and treatment of one of the most common causes of the death which is breast cancer regard as most important factor effecting prognosis in a good way. The aim of study is to evaluate mammography, ultrasonography and magnetic resonance imagings value in differentiation benign and malignant breast masses. Between January 2002 and May 2003, in 59 patient consaulting our clinic and reported to have breast lesions buy mammography and/or ultrasonography entered to the study. This patient investigated again by magnetic resonance imaging tecnique. According to histopathological studies, these lesions resulted as 43 benign and 19 malignant. In benign-malignant differentiation, MRI sensitivity and spesifity was superior to that of mammography an ultrasonography. On the other hand MRI was benefitial in multifocal tumours and pectoral muscle invasion diagnosis. In breast disease evaluation inspite of MRI can not be regard as a primary imaging technique but it can be used as a problem solving and as a completor to conventional breast imaging tecniques. In suspected breast masses, if MRI performed before surgical interferance, many unnecessary biopsies and operations were prevented. 54