Benign inflamatuar meme patolojilerinin perfüzyon manyetik rezonans görüntüleme özellikleri
Perfusion magnetic resonance imaging features of benign inflammatory breast pathologies
  1. Tez No: 540051
  2. Yazar: ELİF AYŞE UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IRMAK DURUR SUBAŞI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmada meme görüntüleme alanında tanısal güçlüğe yol açabilen benign inflamatuar meme patolojilerinin nicel perfüzyon parametreleri ve yarı nicel olan kinetik eğri özelliklerini malign ve diğer benign meme lezyonları ile karşılaştırmayı amaçladık. Sekonder bir amaç olarak nicel perfüzyon parametrelerinin benign-malign ayrımında duyarlılık, özgüllük, pozitif prediktif değer, negatif prediktif değer ve doğruluğunu değerlendirdik. Gereç ve Yöntem: Dinamik meme görüntüleme çalışması perfüzyon MRG ile elde edilmiş olan 249 hastadan MRG'de benign kitlesi olanlar (Grup 1), kesici iğne biyopsisi sonucu benign inflamatuar lezyon gelen (Grup 2) ve invaziv duktal karsinom (Grup 3) gelen olgular çalışmaya dahil edildi (toplam 61 hastada 83 lezyon). T1 perfüzyon yazılımı ile transfer katsayısı (Ktrans), ters transfer katsayısı (Kep) ve ekstraselüler matriks hacim yüzdesi (Ve) perfüzyon haritaları çıkarıldı. Kontrastlanma kinetik eğrileri üç grupta değerlendirildi (progresif, plato, yıkanma). Bulgular: Ktrans, Kep ve Ve açısından benign inflamatuar lezyonlar, malign lezyonlara benzer fokal benign lezyonlarla ise istatistiksel olarak farklı saptandı. Malign lezyonlarda ve benign inflamatuar lezyonlarda Ktrans ve Kep değerleri fokal benign lezyonlara göre daha yüksek, Ve değerleri daha düşük saptandı. Benign-malign ayrımını göstermede parametrelerin etkinliğini gösteren ROC analizinde eğri altında kalan alan; Ktrans için 0,732, Kep için 0,755, Ve için 0,581 saptandı. Ktrans için 0,075 eşik değeri %75 duyarlılık ve %72 özgüllük ile, Kep için 0,355 değeri %75 duyarlılık ve %70 özgüllük ile benign-malign ayrımı yapabiliyordu. Kinetik eğrilerde Grup 1 ve 2'de en çok progresif eğri (%81, %64), Grup 3'te plato paterni (%75) saptandı. Sonuç: Benign inflamatuar lezyonlar ile malign lezyonların perfüzyon özellikleri benzerdir ve fokal benign lezyonlara göre Ktrans ve Kep değerleri daha yüksek, Ve değerleri daha düşüktür. Ktrans ve Kep parametreleri, benign inflamatuar lezyonlar gibi karıştırıcı faktöre rağmen genel olarak benign-malign ayrımı yapabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objectives: In this study, we aimed to compare the quantitative perfusion parameters and semi-quantitative kinetics of benign inflammatory breast pathologies with malignant and other benign breast lesions. We also evaluated the sensitivity, specificity, positive predictive value, negative predictive value and accuracy of the quantitative perfusion parameters in benign-malignant differentiation. Materials and Methods: Among 249 patients, dynamic breast imaging study obtained with perfusion MRI, patients with benign mass in MRI (Group 1), patients with benign inflammatory lesion as a result of tru-cut biopsy (Group 2) and patients with invasive ductal carcinoma as a result of tru-cut biopsy (Group 3), in total 83 lesions in 61 patients were included. Transfer constant (Ktrans), reverse transfer constant (Kep) and extraselular matrix volume fraction (Ve) perfusion maps were obtained using the T1 perfusion software. The contrast kinetic curves were evaluated in three groups (progressive, plateau, washout). Results: In terms of Ktrans, Kep and Ve, benign inflammatory lesions were found to be statistically different with focal benign lesions, similar to malignant lesions. In malignant lesions and benign inflammatory lesions, Ktrans and Kep values were found to be higher and Ve values were lower than focal benign lesions. In the ROC analysis showing the efficacy of the parameters in demonstrating the discrimination between benign and malignant, area under the curve was; 0,732 for Ktrans, 0,755 for Kep, and 0,581 for Ve. For Ktrans, the cut-off value of 0.075 was found to discriminate benign from malign with 75% sensitivity and 72% specificity and for Kep the cut-off value of 0.355 with 75% sensitivity and 70% specificity. Kinetic curves were found to be mostly progressive (81%, 64%) in Group 1 and 2, and plateau (75%) in Group 3. Conclusion: The perfusion properties of benign inflammatory lesions and malignant lesions are similar and the Ktrans and Kep values are higher and Ve values are lower compared to focal benign lesions. Even if confounding factors such as benign inflammatory lesions are present, the Ktrans and Kep parameters can generally distinguish between benign and malignant.