Meme patolojilerinin benign-malign ayrımında mamografi, ultrasonografi ve manyetik rezonans görüntüleme bulgularının karşılaştırılması
Comparison of mammography, ultrasonography and magnetic resonance imaging findings in discrimination of benign and malign breast pathologies
- Tez No: 918334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ AYHAN ÖZKUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Meme kanseri kadınlarda en sık karşılaşılan kanser türü olup kanser ölümlerinin başlıca nedenleri arasındadır. Çalışmamızda meme kitleleri ve meme kanseri mamografi, ultrasonografi ve konvansiyonel ve dinamik meme manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yöntemi ile değerlendirilerek, histopatolojik sonuçları karşılaştırılmıştır. Çalışma kapsamında 2007-2009 yılları arasında, bölümümüze memede kitle yakınmasıyla başvuran 75 hastaya eş zamanlı mamografi, ultrasonografi ve MRG uygulandı. 49 olgunun sonuçları histopatolojik sonuçlarla karşılaştırıldı. MRG'de tüm olgulara dinamik kontrastlı sekanslar uygulandı, kontrastlanma şekilleri ve hızları değerlendirildi, lezyon saptanan olgulara zaman sinyal intensite (SI) eğrileri çizdirildi. 23 olguda Tip1 (%47), 2 olguda Tip2 (%4), 24 olguda ise Tip3 (%49) SI eğrisi olarak saptandı. Lezyonların kontrastlanma şekilleri homojen (%49), heterojen (%39), periferal (%12) kontrastlanma olarak ayrıldı. Literatürdeki bilgilerle uyumlu olarak malign lezyonlar daha çok heterojen ve periferal kontrastlanmakta idi. Memede en sık saptanan benign lezyon fibroadenom (%13.5) ve en sık rastlanan malign lezyon invaziv duktal karsinomdu (%24.8). Memenin kitlesel lezyonlarını saptamada mamografi, USG ve MRG'nin sırasıyla duyarlılığı %90, %95 ve %100, özgüllüğü %85, %85 ve %92 olarak bulundu. Sonuç olarak, MRG özellikle uzaysal çözünürlüğün daha yüksek olması, dinamik özelliklerin değerlendirilmesinin kullanıcıya daha az bağımlı olması, taranabilen meme dokusunun daha büyük olması, her iki memenin de ince kesitlerle taranarak ek lezyonları saptayabilme ve aynı anda göğüs duvarını da değerlendirebilme özellikleri ile kitleleri saptamada mamografi ve USG'ye oranla daha üstün olarak bulunmuştur. Meme MRG ile dinamik inceleme kullanılarak meme lezyonlarının benign-malign ayrımında gereksiz girişimsel işlemlerin sayısında azalma sağlayabileceğini düşünmekteyiz
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common type of cancer effecting women and one of the cardinal causes of cancer deaths. In our study, we have evaluated breast masses and breast cancers with mammography, ultrasonography, conventional and dynamic breast magnetic resonance imaging (MRI) and compared the results with histopathologic findings For this purpose, between years 2007-2009, 75 patients who applied to our department with“breast mass”manifestations were simultaneously undertaken mammography, ultrasonography and MRI investigations, test results of 49 cases were compared with histopathological results. All of the cases dynamic contrast sequencies in MRI were applied, their contrast patterns and rates were evaluated and in those who were established with lesions, signal intensity (SI) curves were drawn. Twenty nine cases were determined with Type I (47%), 2 cases with Type 2 (4%) and 24 cases were determined with Type 3 (49%) SI curves. Contrast patterns of the lesions were classified having homogenous (49%), heterogenous (39%) and peripheral (12%) contrasts. Consistent with the data in literature, malignant lesions contrasted with either homogenous or peripheral patterns. The most common benign lesion in breast was established as fibroadenoma (13.5%) and the most common malign lesion was established as invasive ductal carcinoma (24.8%). For determination of the massive lesions of breast, specifities and sensitivities of mammography, ultrasonography and MRI were 90%, 95%, 100% and 85%, 85% and 92%, respectively. In conclusion, as the spatial resolution is higher, evaluation of dynamic characteristics are less dependent to user, larger breast tissues can be scanned, both breasts are available to be scanned for diagnosing additional lesions with thin slices and chest wall could be evaluated, MRI was found to be superior to mammography and ultrasonography in evaluating lesions of the breast. We suppose that using dynamic analysis in breast MRI can reduce the number of unnecessary interventions.