Tiroid nodüllerinin değerlendirilmesinde palpasyon eşliğinde ince iğne aspirasyon biopsisi ile ultrason eşliğinde ince iğne aspirasyon biopsisinin kıyaslanması
Comparison of palpation guided fine needle biopsy to ultrasound guided fine needle biopsy in the evaluation of thyroid nodules
  1. Tez No: 129946
  2. Yazar: F. MUSTAFA CESUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET ÇORAPÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) günümüzde nodüler tiroid hastalıklarının değerlendirilmesinde tanı koydurucu bir yöntemdir. Bu yöntemin güvenilir, pahalı olmayan ve maliyet yarar açısından pozitif olduğu ispatlanmış ve tanı için eskiden uygulanan diğer yöntemleri ve gereksiz cerrahi uygulamaları azalttığı gösterilmiştir. İIAB güvenilir, kolay bir yöntem olmakla birlikte, alman materyalin yetersiz veya şüpheli olması, yanlış negatif sonuç vermesi durumunda, tanıya gidişteki değeri kısıtlanmaktadır. Tekrarlanan biyopsilerle gerek yetersiz materyal oranı, gerekse yanlış negatiflik oranı azaltılabilir. Ayrıca İİAB'ni ultrason eşliğinde yapmak da bu oranlan azaltmaya yönelik uygulanabilir bir yöntemdir. Bununla beraber her merkezde ultrasonun veya deneyimli bir uygulayıcının bulunmayışı ve maliyetinin yüksekliği sorgulanması gereken kısıtlayıcı faktörler olarak belirlenmiştir. Çalışmamızda palpasyon eşliğinde ince iğne aspirasyon biyopsisiyle (PEÜAB), ultrason eşliğinde ince iğne aspirasyon biyopsisini (UEIIAB) karşılaştırmak ve iki farklı yöntemle elde edilen yetersiz örnek oranlarım saptayarak her iki yöntemin maliyet ve etkinliğini saptamayı amaçladık. Daha önce de benzer çalışmalar literatürde mevcuttu, ancak bizim çalışmamızda her iki yöntem aynı nodüle uygulandı ve tüm aspirasyon uygulamaları aynı uygulayıcı tarafından yapıldı. Sitolojik değerlendirmeyi ise aynı sitolog yaptı. Böylece sübjektif hata payı azaltılmaya çalışıldı. Yetersiz materyal oranı PEÜAB ile %32.28, UEÎİAB ile ise % 21.40 olarak bulundu ve fark istatistiksel olarak anlamlıydı. Nodul boyutu küçüldükçe daha fazla oranda yetersiz materyal elde edildi ve oran UEİİAB ile yine daha düşük sınırlarda kaldı. Yanlış negatif sonuç PEİIAB ile %15.79, UEİİAB ile %5.56 olarak saptandı ve bunun sonucu duyarlılık belirgin olarak UEİİAB lehine yüksek bulundu. Değerler PEİİAB için %57.14, UEİİAB için %85.71 olarak saptandı. Bunların dışında UEİİAB ile yanlış pozitiflik oranı daha düşük, özgüllük ve doğruluk oranlan ile pozitif beklenen değer ve negatif beklenen değer daha yüksek bulundu. Çeşitli statüdeki kamu ve özel hastaneler için iki yöntemin maliyeti kıyaslandığında her iki yöntem arasında önemli maliyet farkı bulunmadığı, hatta geniş maliyet hesabı yapıldığı zaman UEİİAB 'nin ülkemiz için daha düşük bir maliyete sahip olacağı görüldü. Sonuç olarak çalışmamız ultrason eşliğinde yapılan tiroid ince aspirasyon biyopsisinin, palpasyon eşliğinde yapılan tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisine göre, özellikle küçük tiroid nodüllerinde, gerek yeterli materyal elde etme bakımından, gerekse daha doğru sitolojik değerlendirme sağlaması bakımından daha üstün, maliyet yarar açısından ise ucuz ve etkin bir yöntem olduğunu göstermiştir. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY Thyroid fine needle aspiration biopsy (FNAB) is a diagnostic method for the evaluation of nodulary thyroid disease. It is showed that this method is reliable, not expensive and positive for cost effectivity and decreased the ratio of old methods performed for diagnosis and unnecessary surgical operations. Although FNAB is reliable, simple method, the diagnostic value may be restricted by inadequate and suspicious material and false negative results. Repeated biopsies may decrease either inadequate material ratio or false negative ratio. However all centers don't have ultrasound and experienced operator, and high costs of the procedure are restrictive factors which have to be questioned. In our study, we aimed to compare palpation guided fine needle aspiration biopsy (PGFNAB) to ultrasound guided fine needle aspiration biopsy (UG FNAB) and to establish inadequate ratios and cost effectivity of two different methods. There are similar studies in the literature, but in our study two methods were performed to the same nodule and all aspirations were performed by the same operator. Cytological evaluation were performed by the same cytologist. So subjective errors were tried to be decreased. Inadequate material ratio for PGFNAB was 32.28% and for UGFNAB was 21.40% and the difference was significant statistically. There was high inadequate material ratio for low sized nodule group and this ratio was lower for UGFNAB. False negative results were 15.79% for PGFNAB, and 5,56% for UGFNAB respectively and for this reason UGFNAB was found modre sensitive. Values were established 57.14% for PGFNAB, 85.71% for UGFNAB respectively. Other than by UGFNAB lower false positive ratio, and higher specifity and accuracy ratios, and higher positive predictive and negative predictive values were established. When we compared two methods for costs of the procedures by detecting several hospital's costs, there were no important difference between them. Yet, there may be much lower cost with wide cos counting for UGFNAB in our country. In conclusion, especially for little thyroid nodules, our study shows ultrasound guided fine needle biopsy is a better method than palpation guided fine needle biopsy either for getting adequate material or for more accurate cytological evaluation, and also shows that it is a cost effective method. 39