Ülkemizde troid nodüllerinde ; tirotropin reseptör (TSHR) , Gs protein (Gsp) ve protein kinaz A (PKA) genlerindeki mutasyon sıklığı
  1. Tez No: 129955
  2. Yazar: HÜLYA GÖZÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET TSH tiroid folikül epitel hücreleri üzerindeki tirotropin reseptörüne (TSHR) bağlanarak, tiroid bezinin büyümesini, hormon sentezini ve sekresyonunu uyarır. TSHR"ü G-proteine bağımlı reseptördür. TSH reseptöre bağlandıktan sonra reseptör G protein komleksi ile ilişki kurar. G-protein alfa alt grubu adenilat siklaz yolunu uyararak, cAMP üretimini sağlar. cAMP diğer bir enzim olan Protein Kinaz A (PKA)' ya bağlanır ve mRNA transkripsiyonu başlatır. Yapılan çalışmalarda, tiroid nodüllerinde Gsp mutasyon sıklığı % 0-65, TSHR mutasyon sıklığı %0-86 oranında saptanırken, PKA mutasyonları ise saptanamamıştır. İyot eksikliği ve guatr insidansı yüksek olan ülkemizde ise böyle bir çalışma şu ana kadar yapılmamıştır. Bu yüzden, bu çalışma ile ülkemizde tiroid nodüllerinde TSHR, Gsp ve PKA genlerindeki mutasyon sıklığını saptamayı amaçladık. Bu çalışmaya nodüler tiroid hastalığı nedeni ile öpere olmuş 105 hasta alındı. Bu hastaların nodul ve çevre dokularından alman örneklerden genomik DNA izolasyonları yapıldıktan sonra; PZR, agaroz gel elektroforezi ve SSCP yöntemleri ile bu üç gendeki mutasyonların varlığına bakıldı. Mutasyon saptanan vakalarda otamatik DNA dizi analizi ile mutasyonların yerleri belirlendi. Çalışma sonunda; tiroid nodüllerinde Gsp ve PKA mutasyonu saptanmazken, TSH reseptöründe ise 14 mutasyon saptandı. Tiroid nodüllerinde mutasyon görülme sıklığı % 5.9 olarak belirlendi. Mutasyon ile klinik parametreler karşılaştırıldığında; mutasyon hiperaktif nodüllerde, hipertiroidide ve toksik multinodüler guatrlarda anlamlı olarak daha yüksek saptandı. Bu çalışma ile TSH reseptör sinyal ileti yolu mutasyonlan beklendiğinden daha az oranda bulunmuştur. Ancak bu çalışmaların özellikle endemik guatr bölgelerinden seçilmiş tiroid adenomlarmda, reseptörün diğer eksonlarında, sinyal ileti yolunun diğer basamaklarında ve tiroid İİAB'si ile elde edilen örneklerde dizi analiz yöntemi kullanılarak yapılması önerilebilir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Thyroid hormone production is controlled by thyrotropin (TSH) release from the pituitary gland. TSH binds to specific receptors on thyroid follicle epithelial cells and stimulates hormone synthesis, secretion and thyroid enlargement. TSHR is coupled to a G protein. After the binding of TSH with the receptor, it interacts with the G protein complex. G protein stimulates the adenylate cyclase pathway and leads to the formation of cAMP which in turn binds to another enzyme, Protein Kinase A (PKA) and starts the transcription of mRNA. In the last decade, studies were first done to determine Gsp mutations and later TSHR and PKA mutations. The Gsp mutation rate is % 0-65 and TSHR mutation rate is % 0-86, whereas no PKA mutation was identified in thyroid nodules. In a such as ours country with iodine deficiency and a high goiter incidence rate, these mutations have not been looked at. In our study, we aimed to find out the mutation frequency of TSHR, Gsp, PKA genes in thyroid nodules. One hundred five patients who had undergone total thyroidectomy for noduler thyroid disorders were enrolled in the study. Genomic DNA was isolated from the noduler specimens and surrounding normal tissues of these patients. By using PCR, agarose gel elecrophoresis and SSCP methods, a search for mutations in the three genes was done. In those cases where a mutation was detected, the precise localisation of the mutations was identified by automatic DNA sequence analysis. No Gsp or PKA mutation was detected, whereas 14 mutations were detected on the TSH receptors. Mutation rate among thyroid nodules was found to be % 5.9. After clinical correlation, it was concluded that mutations were significantly more frequent in hyperactive nodules, hyperthyroidism, and toxic multinoduler goiter cases. In this study, the TSH receptor signaling pathway mutations were less frequently encountered than we expected. However it is recommended that these studies be performed in regions where goiter is endemic, in other exons of receptors and in other steps of the signal pathway by using sequence analysis.