Hipertiroidi ve hipotiroidili hastalarda solunum fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the respiratory functions on hypertyroid and hypothyroid patients
  1. Tez No: 129954
  2. Yazar: SİBEL GÜLDİKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARMAĞAN TUĞRUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Tiroid hastalıklarında sık olarak karşılaşılan egzersiz kapasitesindeki azalma ve dispne gibi şikayetlerin, solunum sistemi ile olan ilişkisini incelemeyi amaçladık. Çalışmaya 30 hipertiroidili (20 kadın, 10 erkek), 30 hipotiroidili (30 kadın) ve 18 sağlıklı kontrol vakası (11 kadın, 7 erkek) alındı. Tüm vakalara solunum fonksiyon testleri uygulandı ve karbonmonoksit difüzyon kapasiteleri ölçüldü. Akciğer klerensi ve penetrasyon indeksi 99mTc-DTPA inhalasyon sintigrafisi ile incelendi. Her üç grubun solunum fonksiyon test sonuçlarında FVC, FEVİ/FVC, FEF25-75 ve PImax ve PEmax değerlerinin arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Hem hipertiroidili grubun hem de hipotiroidili grubun MVV değerleri kontrol grubuna göre daha düşüktü (p=0.03, p= 0.001). Hipertiroidili ve hipotiroidili grubun MVV değerleri ile PI max ve PE max değerleri arasında anlamlı korelasyon mevcuttu (p=0.01, p=0.001; p=0.008, p=0.001). Her üç grubun DLCO, DLCO/VA sonuçlan arasında anlamlı fark saptanmadı. Akciğer klirensleri arasında da gruplar arasında fark yoktu. Tiroid hastalıklarında görülen dispne şikayetinin nedeni olarak akciğer volüm, akım hızlan veya alveolokapiller membran değişimlerinden önce akciğer fonksiyonlannda rol oynayan ve miyopatiye bağlı geliştiği düşünülen kas güçsüzlüklerinin daha önemli olduğunu düşünmekteyiz. 47
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF THE RESPIRATORY FUNCTIONS ON HYPERTHYROID AND HYPOTHYROID PATIENTS SUMMARY We aimed to evaluate the relationship of the thyroid diseases which usually cause dyspnoea and decrement of exercise capacity with the respiratory system. Thirty hyperthyroid (20 female, 10 male), 30 hypothyroid (30 female) and 18 healthy control cases (11 female, 7 male) were assigned to the study. Respiratory function tests and carbon-monoxide diffusion capacity of all cases were measured. Lung clearance and penetration index were assessed with 9 mTc-DTPA inhalation scintigraphy. No significant difference was find between the values of FVC, FEV1/FVC, FEF 25- 75, PImax and PEmax of the three groups according to the respiratory function tests. MVV values were lower in hyperthyroid and hypothyroid groups when compared with the control cases (p=0.03, p=0.001). There was significant correlation between the MVV values and PImax and PEmax in hyperthyroid and hypothyroid groups (p=0.01, P=0.001; p=0.008, p=0.001). We did not find any significant difference between the DLCO, DLCO/VA values of the three groups. There was also no difference of lung clearances and penetraition indexes between the groups. We consider that the muscle weakness probably due to myopathy causing respiratory dysfunction is more responsible on the development of dyspnoea seen in thyroid diseases than the changes in respiratory volume, flow rates or alveolo-capillary membrane. 48