Tiroid nodüllerinde ince iğne aspirasyon biyopsisinin tanısal değeri
The diagnostic value of fine needle aspiration biopsy
  1. Tez No: 301324
  2. Yazar: EYÜP ŞENKÖY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. AVNİ GÖKALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Tiroid hastalıkları bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de sık görülen hastalıklardandır.Yurtdışında yapılan otopsi serilerinde tiroid bezlerinin %50'sinden fazlasında nodül saptanmış olması ve palpasyonla normal olan glandların çoğunda ultrasonografi ile küçük nodüllerin saptanabilmesi, nodüler guatrın yaygınlık ve önemini gösterir. Tiroid nodüllerinin klasik yöntemlerle tanısı pahalı ve güçtür. 1980'lerin başından beri uygulamalarda geniş yer bulan ince iğne aspirasyonu ile yapılan biyopsiler hasta seçiminde önemli bir yer tutmaktadır. İğne biyopsisi, ameliyat öncesi benign tiroid nodüllerinin malign tiroid nodüllerinden ayrımında güvenilir bir teşhis yöntemi olarak kabul edilmektedir. Tehlikesiz, az maliyetli ve genellikle doğru sonuç veren bir yöntem olduğundan, iğne aspirasyon biyopsisi tiroid nodüllerinin teşhisinde ilk tercihtir.Çalışma Gaziantep Üniversitesi Genel Cerrahi kliniğinde toplam 221 hastanın dosyalarının retrospektif olarak incelenmesi ile yapılmıştır. Olguların yaşları 17 ile 77 arasında değişmekte olup ortalama yaş 45.1±0.8117'di. Patolojide malignite tanısı konan 63 olgunun İİAB'de %12,6'sı malign, %42,8'i süpheli, %44,4'ü bening tanısı almıştır. Bu değerlerle testin duyarlılığı %55 olarak; özgüllüğü %96 olarak saptanmıştır. Bu bulgularımız litaratürle uyumlu olarak bulunmuştur.Sonuç olarak; ince iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) güvenilir sonuçlar vermesi, az sayıda komplikasyona sebep olması, hastalar tarafından iyi tolere edilebilmesi ve tanısal değerinin artan tecrübe ile giderek yükselmesi tiroid nodüllerinin tanı ve tadavisinde İİAB'ni vazgeçilmez bir basamak haline getirmiştir.Anahtar Kelimeler : Nodüler guatr, İnce İğne Aspirasyon biyopsisi, Malign
Özet (Çeviri)
Thyroid diseases are frequently seen in our country as they are all around the world. According to the results of autopsy series, performed in some other countries, In more than 50 percent of the cases, nodules were detected and also in the most of the cases that palpation does not detect any abnormality, small nodules can be detected by ultrasound scan. These findings indicate the importance and prevalence of the nodular goiter.Detection of thyroid nodules by classical methods is difficult and expensive. Since the beginning of 1980s, the biopsy that performed using Fine Needle Aspiration occupies an important position on choosing the patients. Needle biopsy is accepted as the most reliable method on the differentiation of benign thyroid nodules from malign thyroid nodules. Since, it is safe, inexpensive and reliable; needle aspiration biopsy is the first choice on the diagnosis of thyroid nodules.Our retrospective study was performed on 221 cases at Gaziantep Üniversity Education and Research Hospital, General Surgery Clinic. Patient ages were varying between 17 and 77 with an average of 45.1±0.8117.In the pathological examination, 63 cases were diagnosed as malign and12,6% of these cases were identified as ?malign? in Fine Needle Aspiration Biopsy (FNAB), 42,8% as ?suspicious? and 44,4% of them were identified as ?benign?. Estimated test sensitivity was 53.8% and the test specificity was 80.9%. These findings were consistent with the literature.As a result, FNAB gives reliable results, causes few complications, tolerated well by patients and its diagnostic value improves with experience. These aspects of FNAB proves it to be an irreplaceable step for the diagnosis and treatment of thyroid nodules.Key Words : Noduler goitre, Fine Needle Aspiration Biopsy , Malign