Hipertiroidili ve hipotiroidili hastalarda plazma adiponektin düzeylerinin tedavi öncesi ve sonrası değerlendirilmesi
Plasma concentrations of a diponectin in patients with hyperthroidism and hypothyroidism before and after control of thyroid function
  1. Tez No: 129956
  2. Yazar: MUHSİN CEM KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. ÇAĞLAYAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
VI-ÖZET Hipertiroidili ve Hipotiroidili Hastaların Plazma Adiponektin Düzeylerininin Tedavi Öncesi ve Sonrası Değerlendirilmesi Yağ dokusu günümüzde sadece fazla enerjinin deposu olarak değil, aynı zamanda metabolizmanın kontrolünde hormonal açıdan aktif bir sistem olarak kabul edilir.“Adipose most abundant gene transcript 1”(apMl) gen ürünü olan adiponektin, adipositokin ailesinin yeni ve önemli bir üyesidir. Adiponektin insan kanında bol miktarda bulunur ve plazma konsantrasyonu vücut yağı ile negatif karşılıklı ilişkilidir. Adiponektinin hem insan hemde hayvanlarda insüline duyarlı dokuların glukoz ve lipid metabolizmasının düzenlenmesinde önemli bir rol oynadığı varsayılmaktadır. Klinik çalışmalarda düşük adiponektin seviyeleri artmış insülin rezistansı ve aterojenik lipid profiliyle ilişkilidir. Hipotiroidi ve hipertiroidideki lipoprotein bileşimi farklılıkları iyi tanımlanmış bir özelliktir. Bu çalışmada, hipotiroidili hastalar (n=30, K/E: 16/14), hipertiroidili hastalar (n=30, K/E: 15/15) ve sağlıklı bireylerde (n=30, K/E: 15/15) plazma adiponektin seviyeleri, serum lipid parametreleri, HOMA-IR değerleri tedavi öncesi ve sonrası dönemde saptanmıştır. Kolesterol, trigliserid, LDL-K ve Apo-B seviyeleri hipotiroidi grubunda kontrol grubundan yüksek ve istatistiksel olarak anlamlıydı (sırasıyla, p0,05). Hastalardaki başlangıç adiponektin düzeylerinin farklı olmadığı göz önüne alındığında, bu çalışmanın sonuçlarına göre tiroid hormonları ve adiponektinin lipid metabolizmasını farklı yollarla etkilemeleri muhtemeldir. 35
Özet (Çeviri)
VII-SUMMARY Plasma Concentrations of Adiponectin in Patients with Hyperthyroidism and Hypothyroidism Before and After Control of Thyroid Function. Adipose tissue is currently considered as not only as storage of excess energy but also a hormonally active system in the control of metabolism. Adiponectin, the gene product of the adipose most abundant gene transcript 1 (apMl), is a novel and important member of the adipocytokine family. Adiponectin exists abundantly in human blood, and its plasma concentration is negatively correlated with body fat. Adiponectin has been postulated to play an important role in the modulation of glucose and lipid metabolism in insulin sensitive tissues both in humans and animals. In clinical studies, low adiponectin levels have been associated with increased insulin resistance and atherogenic lipid profile. Differences in the composition of lipoproteins are a well-recognized feature both in hypothyroidism and hyperthyroidism. In this study, plasma adiponectin levels and serum lipid parameters were determined in hypothyroid patients (n=30, F/M: 16/14), hyperthyroid patients (n=30, F/M: 15/15) and healthy individuals (n=30, F/M: 15/15) before and following the treatment. Cholesterol, triglyceride, LDL-C, and Apo-B levels were found at high levels in pre-treatment hypothyroid group as compared to healthy controls, which was statistically significant (p0,05). Considering that the baseline adiponectin levels were not different in the patients, the results of the study suggest that, thyroid hormones and adiponectin may effects the lipid metabolism in different pathways. 36