Akut viral hepatitlerde serum TNF-alfa, IL- 1beta ve IF-gama düzeyleri
  1. Tez No: 129978
  2. Yazar: ÇİĞDEM TORUN EDİS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET A. TAŞYARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Viral hepatit, sıklıkla HAV, HBV veya HCV ile oluşan enfeksiyöz bir hastalıktır. Tüm dünyada yaygın olarak görülür. Ülkemizde de yıllık olgu sayısının yaklaşık olarak 200000 civarında olduğu tahmin edilmektedir. Bu hastalığın immün mekanizması çok iyi bilinmemekle birlikte, sitokinlerin intrahepatik immün yanıtın başlaması, modülasyonu ve sürdürülmesinde rolü olduğuna inanılmaktadır. Bu çalışma, akut viral hepatitlerde (AVH) predominant sitokin profilini belirlemek ve ortaya çıkan profilin karaciğer enzimleri ile korelasyonu olup olmadığını araştırmak amacıyla yapıldı. Bu amaçla çalışmaya AVH'i olan 33 hasta (HAV'lı 15, HBV'li 15 ve HCVli 15 vaka) ile 30 sağlıklı kontrol bireyi dahil edildi. Hastalarda hastalığın başlangıç ve iyileşme döneminde ve kontrollerde serum sitokin düzeyleri (TNF-cc, IL-ip, IF-y) ve karaciğer enzimlerinin aktivitesi (AST, ALT, LDH, GGT) ölçüldü. Gruplar sitokin seviyeleri açısından birbirleriyle karşılaştırıldı ve herbir grup için karaciğer enzimleri ile sitokin seviyeleri arasındaki korelasyon araştırıldı. Serum sitokin seviyeleri [TNF-a (p0.05). Elde edilen bilgiler ışığında, CD4+ yardımcı T hücresi tip 1 (Th1) tipi immün yanıtın virüs tipinden bağımsız olarak AVH'lerde rolü olabileceği fakat bu sitokinlerin karaciğer fonksiyon testi olarak kullanımının yararlı olmayacağı sonucuna ulaşıldı. Sitokinler gelecekte karaciğer hastalıklarının patofizyolosinin anlaşılmasında ve hekim tarafından hastalığın klinik durumunun değerlendirilmesinde yardımcı bir parametre olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Viral hepatitis is an infectious disease that is frequently caused by HAV, HBV or HCV. It is commonly encountered worldwide, and the number of cases in our country is estimated to be approximately 200000 cases per year. Although the immunological mechanism of the disease is not well known, it is believed that cytokines have some roles in initiation, modulation and continuation of intrahepatic immune response. The aim of this study was to determine the predominant cytokine profile in acute viral hepatitis (AVH) and to investigate whether there is any correlation between the cytokine profile and liver enzymes. For this purpose, 33 patients with AVH (15 HAV, 15 HBV and 3 HCV cases) and 30 healthy control subjects were taken in this study. The levels of cytokines (TNF- cc, IL-ip and IF-y) and activities of liver enzymes (AST, ALT, LDH and GGT) in serum were measured at baseline and recovery periods of the diseases in the patient groups and in healthy control subjects. They were compared with each other in terms of cytokine values, and the relationships of cytokines' values with liver enzymes were investigated for each group. Both serum cytokines' levels [TNF-a (p0.05). Under the light of the obtained data, it is considered that CD4+ T helper 1 (Th1) type immune response may have a role in AVH caused by viruses independent of the virus type, but use of these cytokines as a liver function test may not be useful. Cytokines might be used as an adjunct parameter in understanding of pathophysiology of liver diseases and in the evaluation of clinical status of the disease by physician in the future.