Bal arılarında (Apis mellifera L.) protein polimorfizmi
Protein polymorphism in honey bees (Apis mellifera L.)
- Tez No: 12998
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVİNÇ ASAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
İÜ ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ BAL ARILARINDA (Apis mellifera L. ) PROTEİN POLÎMORFİZMÎ Mehmet Ali YILDIZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabil im Dalı Danışman: Doç. Dr. Sevinç ASAL 1990, Sayfa: 41 Jüri : Doç. Dr. Sevinç ASAL : Prof.Dr. Tahsin KESİCÎ : Prof.Dr. Aykut KENCE Bu çalışmada, Bal arılarında (Apis mellifera L.) Genel Protein (P-3) polimorfizmi araştırılmıştır. Araştırmada, A.Ü.Z.F. Zootekni Bölümü Arıcılık Ünitesinde 6 koloniden 155, T.K.V. Kazan Arıcılık Ünitesinde 3 koloniden 43 ve Ankara-Sarayköy 'deki özel bir işletmede 6 koloniden 93 adet olmak üzere toplam 291 işçi arı pupası materyal olarak kullanılmıştır. Genel Protein (P-3) tiplerinin ayrımı POULIK'in (1957) kesikli tampon sistemi kullanılarak horizontal nişasta- gel elektroforezinde yapılmıştır. Elektroforetik analiz sonunda, Genel Protein (P-3) lokusu polimorfik bulunmuştur. P-3r allel frekansı A.Ü.Z.F. populasyonunda 0.342, T.K.V. populasyonunda (9.558, Ankara-Saray köy populasyonunda ise 0.667 olarak tesbit edilmiştir. Çalışma sonucu, Ankara-Sarayköy ve T.K.V. populasyonlarının Genel Protein (P-3) lokusu bakımından benzerlik gösterdiği, A.Ü.Z.F populasyonunun ise bu populasyonlardan farklı olduğu belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Apis mellifera, lokal populasyonlar, protein polimorfizmi, nişasta-gel elektroforezi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis PROTEIN POLYMORPHISM IN HONEY BEES (Apis mellifera L.) Mehmet Ali YILDIZ University of Ankara Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Sevinç ASAL 1990, Page:41 Jury : Assoc. Prof.Dr. Sevinç ASAL : Prof.Dr. Tahsin KESİCİ : Prof.Dr. Aykut KENCE In this study, polymorphism of General Protein (P-3) system was investigated in 15 different honeybee (Apis mellifera L.) colonies. Six of the studied 15 colonies were collected from A.Ü.Z.F. (155 worker-pupae), six of them from Ankara-Sarayköy region (93 worker-pupae) and three of them from T.K.V. (43 worker-pupae). Separation of General Protein (P-3) system was carried out on horizontal starch gels as described by POULIK (1957). Result of electrophoretic analysis indicated that General Protein (P-3) system is polymorphic. Frequency of P-3 allel was obtained for each regions (A.Ü.Z.F., Ankara-Sarayköy and T.K.V.), respectively 0.342, 0.667, 0.558. Ankara - Sarayköy and T.K.V. populations were similar (x2= 2.98; P > 0.05) with respect to General protein (P-3) locus, but A.Ü.Z.F population was different from these. KEY WORDS: Apis mellifera, local populations, protein polymorphism, starch-gel electrophoresis.