İpekböceklerinde, Bombyx mori, cinsiyetin ve askılama ağırlığının koza ve ipek özelliklerine etkileri
The Effect of sex and mounting weight on cocoon and silk characteristics in the silkworm, Bombyx mori
  1. Tez No: 12999
  2. Yazar: SANİYE MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÇETİN FIRATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
iii ÖZET Yüksek Lisans Tezi tPEKBÖCEKLERİNDE. Bombyg morj. OİİISÎYETÎN VE ASKILAMA. A?IRLI?ININ KOZA VE İPEK ÖZELLİKLERİNE' ETKİLERİ Saniye MUTLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Çetin FIRATLI 1990. Sayfa: 45 Jüri: Doç. Dr. Çetin FIRATLI. Doç. Dr.Yahşi YAZICIOÖLÜ Doç. Dr. Human AKM&N Bu çalışmada deneme materyali olan Çin x Japon melez ipekböeeği yumurtaları kullanılarak cinsiyetin ve as- kılama ağırlığının koza kalitesi ile ipek verimi ve özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Ayrıca, bu özellikler arasında fenotipik korelasyonlar hesaplanmış ve regresyon tahmin denklemleri geliştirilmiştir. İstatistik analiz sonuçlarına göre,askılama ağırlığı (4.200+0.0313 g), yaş ve kuru koza ağırlığı (2.099+0.0127 g"~ve 0.8715+0.0063 g). kuru kozada gömlek ağırlığı (0.4260+0.0051 E) t kam ve PİŞMİŞ ipek teli ağırlığı (0.4620+0.0044 g ve 0.3843+0.0040 g) ham ve pişmiş ipek teli dengesi (3.410+0.0419 g/Çm ve 2.847+ 0.0414 g/9m) bakımından dişilerin ortalamaları, sırasıyla aynı özelliklere göre erkeklerin ortalamalarından (3.542+0.0253 g, 1.645+0.0109 g, 0.7238+0.0062 g, 0.3902+0.0051 g, 0.4393+0.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECT OF SEX AHD M0UHTIH?- WEIGHT OH -GOCOOH- AHD SIEK CHARACTERISTICS IH THE \ SILKWORM“, Bombyx mori Saniye MUTLU University of Ankara Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Scienoe Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Çetin PIRA TU 1990, Page: 45 Jury: Assoc.Prof.Dr. Çetin FIRATLI Assoc. Prof.Dr. Yahşi YAZICIO?LU Assoc Prof.Dr. Human AEMAH In this study, the effect of sex of silkworms on mounting weight, cocoon quality and silk properties produced from Chinese X Japanese cross-breed eggs was investigated, the phenotypic. correlation coefficients were calculated and the regression equations 'were developed. The results of statistical analysis showed that the averages of mounting weight (4.200+0.0313 g), raw and dry cocoon weight (2.099+0.0127 g and 0.8715 + 0.0063 g), dry cocoon shell weight (0. 4260+0. 0051~g), raw and cooked silk filament weight (0.4620+0,0044 g) and 0.3843+0.0040 g), raw and cooked silk filament denier (3.410+0.0419 g/Çmand 2.847+0.0414 g/9m) of the female silkworms were higher than the averages of the males for the same characteristics (3*542+0.0253 St 1.645+0.0109 g, 0. 7238+0. 0062g, 0.3902+0.0051 g, 0.4393+ 0.0052 g, 0.3633+0.0044 g, 3.207+0.043Î g/§mand 2.658+ ”0.0366 g/9m), respectively (P< 0,01).