Etlik hindi rasyonlarında enerji kaynağı olarak tapioka ununun kullanılması üzerinde araştırmalar
Researches on the use of tapioca meal in broiler Turkey rations as an energy source
  1. Tez No: 12997
  2. Yazar: SALİHA GÜNDOĞDU(EKİNCİ)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KAMİL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi ETLÎK HÎNDl RASYONLAEINDA ENERJÎ KAYNA?I OLARAK TAPİOKA UNUNUN KULLANILMASI ÜZERÎNDE ARAŞTIRMALAR Saliha (EKİNCİ) GÜNDO?DU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Kamil DO?AN 1990, Sayfa : 66 Jüri : Prof. Dr. Kâmil DO?AN Jüri : Prof. Dr. Ahmet ERGÜN Jüri : Prof. Dr. Sahibe BAKO?LU Deneme herb irinde 14 haftalık yaşta 2 adet er kek hindi bulunan 10 tekerrürlü 5 grupta yürütülmüştür. Deneme süresince, gruplara izoenergetik ( 3200 M.E. kcal/kg ) ve izonitrogenik ( % V? H.P. ) ras- yonlar verilmiştir. Tapioka unu sırasıyla % 7«50, 15.00, 22.50 ve 30.00 düzeylerinde ikâme edilerek deneme rasyonları hazırlanmıştır. Denemede serbest yemleme uygulanmış ve hindilerin önlerinde daima temiz içme suyu bulundurul muştur. Besi süresi 10 haftadır. Besi sonu ortalama canlı ağırlıkları sırasiyle 9970 g ( Kontrol ), 10180 g, 9940 g, 10020 g, 10325 g; ortalama canlı ağırlık artışları 4830 g ( kontrol ), 4860 g, 4770 g, 4910 g, 5210 g; ortalama toplam yem tüketimi 22447.5 g ( kontrol ), 21680 g, 22620 g, 23067-5 g, 23415 g ; yem değerlendirme sayıları 4"660 (kontrol), 4.499» 4.787, 4e 718 ve 4.542 saptanmı şt ir. Deneme sonu iti bariyle, incelenen kriterler bakımından gruplar arası is tatistik önemli farklılık bulunmamıştır*, Kesim sonu, karkas randımanları ve organ ağırlıkları yönünden deneme grupları arasında önemli farklılık bulunmamıştır. Sonuç olarak, Geniş Göğüslü Bronz hindilerin 14-24 hafta arasındaki besi döneminde, tapioka ununun % 30 düzeyine kadar kullanılabileceği sonucuna varılmış tır. ANAHTAR KELİMELER : Etlik hindi rasyonları, tapioka unu, enerji kaynağı, canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yem de ğerlendirme sayısı, kesim sonuçları
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis RESEARCHS ON THE USE OF TAPIOCA MEAL IN BROILER TURKEY RATIONS AS AN ENERGY SOURCE Saliha ( EKlNCl ) GÜNDO?DU Ankara University Graduate School Of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : Prof. Dr. Kâmil DO?AN 1990, Page 1 SS Jury : Prof. Dr. Kamil DO?AN Jury : Prof. Dr. Ahmet ERGÜN Jury : Prof. Dr. Sahibe BAKO?LU The experiment was conducted in five groups with 10 replicates in which there were 2 toms of 14 weeks old of Broad Breasted Bronze Turkey. The experimental diets were formulated by the substitution of tapioca meal at levels the of 7-50, 15.00, 22.50 and 30 % respectively. The rations were isocaloric ( 3200 M.E. kcal/kg ) and isonitrogenic ( 17 % C.P. ). The experiment lasted 10 weeks. Feed and water were given ad libitum. Respectively, average total live weights were 9970 g (control), 10180 g, 994-0 g, 10020 g, 10325 g; live weightsgains 4830 g (control), 4860 g, 4770 g. 4910 g, 5210 g ; average feed consumptions 22447.5 g (control), 21680 g, 22620 g, 23067-5 g, 23415 g ; feed conversions 4.660 (control), 4.499» 4.787, 4.718 and 4.542 in the groups. The differences between groups were not found statistically important ( P>0.05 ). For the slaughter results, the differences between groups were not attributed to the rations spesi- fications. As a results of the experiment, the tapioca meal can be substitued at the level of 30 % in the rations of Broad Breasted Bronze turkey between 14-24 week fattening periods. KEY WORDS : Meat Turkey Rations, Tapioca Meal, Energy Source, Live Weight, Live Weight Gain, Feed Consumption, Feed Conversion, Slaugter Results