Prostatın benign, premalign ve malign lezyonlarında; proliferatif aktivite , anjiyogenezis, bazal membran ve apoptozis'in immunohistokimyasal ve histopatolojik olarak değerlendirlmesi
- Tez No: 129991
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
IV ÖZET Prostat karsinomu (PK) erkeklerde görülen en yaygın karsinomdur. Kanserden ölüm nedenleri içerisinde, akciğer karsinomundan sonra ikinci sırada yer almaktadır. Son yıllarda tanımlanan prostatik intraepitelial neoplazi (PIN), prostat karsinomunun öncül lezyonları arasında yer almaktadır. Prostat karsinomunda tanı zorluğu oluşturan PİN'in, prostat karsinomu ve benign prostat hiperplazilerinden (BPH) ayrımı önemlidir. Bu çalışmada, PİN'in BPH ve prostat karsinomu olgularında, Ki-67, CD31 ve Laminin immünreaktiviteleri ve apoptozis indeksinin ayırıcı tanıdaki yerinin araştırılması amaçlandı. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı laboratuarında 1991 - 2001 yılları arasında tanı konan 50 prostat adenokarsinomu, 50 prostatik intraepitelial neoplazi ve 50 benign prostat hiperplazisi olmak üzere 150 olguya ait örnekler çalışmaya alındı. Olgulardan elde edilen parafın kesitlere immunohistokimyasal yöntemle Ki-67, CD31, Laminin uygulandı. Ayrıca apoptotik indeksi değerlendirmek için aynı olgulara ait parafın bloklardan hemotoksilen-eozin boyalı kesitler hazırlandı. Ki-67 için nükleer koyu kahverengi boyanma, CD31 için stoplazmik endotelial hücrelerin boyanması ve Laminin için ise gland epiteli altındaki bazal membrandaki kesintisiz lineer boyanma pozitif olarak kabul edildi. Ki-67 immunreaktivitesi, prostat karsinomunda en yüksek ve BPH' da en düşüktü.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Prostate carcinoma (PC) is the most common malignancy among males and it is the second most common cause of death due to cancer (after lung cancer) in men. Prostatic intraepithelial neoplasia (PIN) is a premalignant lesion described recently. The differentiation of PIN from BPH or PC is important. In this study, it was aimed to investigate the place of Ki-67, CD31, Laminin immunoreactivities and apoptotic index in the differentiation of PIN (accepted as a precursor lesion of PC) from BPH or PC. A total of 150 specimens (50 PC, 50 PIN and 50 BPH cases) which were evaluated and diagnosed in the Department of Pathology, Medical Faculty, Atatürk University between 1991 - 2001 were included in the study. Ki-67, CD31 and Laminin were applied to the paraffin sections with immunohistochemical method. Additionally H&E stained sections were prepared from paraffin blocks from the same cases for the evaluation of apoptotic index. The staining was accepted as positive for Ki-67 if dark- brown stained nucleus is present, for CD3 1 if cytoplasms of endothelial cells are stained, and for Laminin if continuous linear staining of basal membrane under the prostatic glandular epithelium is observed. Ki-67 immunoreactivity was the highest in PC group and the lowest in the BPH group.