Küçük hücreli dışı akciğer karsinomlarında CD44v6, metalloproteinazlar ve inhibitorlerinin tümör doku ekspresyonlarının metastatik potensi saptamadaki rolleri
The role of CD44v6, metalloproteinases and their inhibitors tumoral tissue expression in detecting metastatic potense in nonsmall cell lung carcinomas
  1. Tez No: 129997
  2. Yazar: BÜLENT EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜGE ÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET VE SONUÇLAR Ekstraselüler matriksin bir komponenti olan hiyaloronik asit reseptörü, CD44v6'nın metastaz sürecinde MMP-2 ve TİMP-2 ilişkili mekanizmalarla aktifleştiğini gösteren çalışmalar ışığında ve bu konuda akciğer karsinomları ile yapılmış sınırlı sayıda araştırmanın saptanması nedeniyle klinik takipli KHDAK'nda immunhistokimyasal yöntemle Metalloproteinaz ailesinden MMP-2, metalloproteinaz inhibitor ailesinden TİMP-2 ve metastaz sürecinde rolü olan adezyon molekülü CD44v6'nın ekspresyonları araştırılmıştır. Çalışmada her üç belirleyici 33 adet KHDAK olgusunun birer adet parafin bloğuna immunhistokimyasal yöntemle uygulanmış ve boyanma tümörde yaygınlık, tümör desmoplastik stromasındaki yaygınlık tümördeki boyanmanın yoğunluk dereceleri skorlanarak değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar patolojik parametreler olan histolojik alt tip, vasküler-lenfatik invazyon varlığı, lenf düğümü metastazı varlığı, ile karşılaştırılmıştır. Bunun yanı sıra sonuçların klinik evre, evre değişikliği, klinik takipte ortaya çıkan uzak metastaz varlığı ve sağkalım gibi klinik verilerle ile olan ilişkileri araştırılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre;.KHDAK'larının yüksek oranda MMP-2 ve TİMP-2 eksprese ettikleri, CD44v6 ekspresyonunun ise %50 oranında olduğu bulunmuştur. MMP-2. Tümörde MMP-2 olguların %78,8'inde ekprese edilmektedir.. Tümör MMP-2 yaygınlık ve yoğunluk değerleri arasında güçlü korelasyon bulunmuştur (Spearman rho=0.88). Tümörde MMP-2 pozitifliği daha sonraki çalışmalarda tek parametre olarak değerlendirilebilir.. Tümörde MMP-2 genellikle orta yoğunlukta eksprese edilmektedir.. Tümör ve desmoplastik stromadaki MMP-2 yaygınlık karşılaştırılmasında korelasyon saptanmamıştır (Spearman rho
Özet (Çeviri)
SUMMARY AND RESULTS CD44v6 is a hyaluronic acid receptor which is an extracellular matrix component and is said to be activated with MMP-2 and TIMP-2 associated mechanisms in the metastatic cascade. There are several research about these mechanisms affecting the metastasis of lung cancer. In our study we performed MMP-2 from the metalloproteinase family and TIMP-2 from the metalloproteinase inhibitor family and the adhesion molecule CD44v6 by immunohistochemistry to search their role on the metastasis and the clinical outcome of the patients with resectable lung cancer. In our research we studied these markers on 33 NSCLC and scored the staining extensity and intensity in the tumor cells and in the desmoplastic tumor stroma. The immunohistochemical results were compared with the pathological parameters, such as histological subtype, vascular-lymphatic invasion, lymph node metastasis. Besides this, the results were compared with clinical stage, stage progression distant metastasis seen during the clinical follow-up and survival. According to the results:. MMP-2 and TIMP-2 were expressed in high rates in NSCLC but CD44v6 expression was about 50%. MMP-2. MMP-2 was expressed in the 78,8% of the tumors.. There was a strong relationship between the extensity and intensity in the tumors (Spearman rho=0,88). MMP-2 positivity can be used as a single parameter in the following studies.. MMP-2 positivity was in moderate intensity.. There was no correlation in MMP-2 expression between tumor and desmoplastic stroma (Spearman rho