Gastrointestinal stromal tümörlerde morfolojik ve immunohistokimyasal bulgular
Morphological and immunohystochemical findings of GIST
- Tez No: 129996
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN DOĞUSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET VE SONUÇLAR GİSTler, GİK'ın en sık görülen mezenkimal tümörleridir. Bu çalışmada daha önce GİST tanısı almış, 50 olgu değerlendirilmiştir. Arşivdeki Patoloji raporlarından, olgulara ait yaş, cins, lokalizasyon ve çap bilgileri alınmış, lamlar ışık mikroskopunda incelenerek, tüm morfolojik bulgular tekrar değerlendirilmiştir. Olgulara ait parafin bloklardan hazırlanan kesitlere immunohistokimya yöntemiyle, c-kit, CD34, SMA, desmin, S-100 ve Ki-67 paneli uygulanmış, boyanma sonuçları ışık mikroskopunda incelenmiştir. Sonuç olarak; ¦ GİSTler her iki cinsiyette aynı oranda ve daha çok 6-8. dekatlarda görülmüştür. ¦ GİSTler en sık mide (%38) ve ikinci sırada ince barsak (%28) olmak üzere, GİKin heryerinde ve GİK dışında, omentum-mezenterde de (%26) lokalize olmaktadır. Ösofagus (%4) ve kalın barsak (%4) yerleşimli olgu sayısı azdır. ¦ Olgularımızda, yalnızca ince barsak yerleşimli olanlarda çap- mitoz, tümünde ise hücresellik ile pleomorfizm arasında korelasyon saptanmıştır. ¦ Çalışmaya alınan olgularda, c-kit pozitifliği %82 bulunmuştur, c-kit ve CD34'ün birlikte ekspresyonu olgularımızda %68 oranında gözlenmiştir. ¦ Hücresel olmayan tüm stromal tümörlerde desmin, mide lokalizasyonlu küçük çaplı ve ince barsak yerleşimli hücresel stromal tümörlerde SMA ekspresyonu daha fazla görülmüştür. ¦ Tüm olgularda SMA ile desmin arasında korelasyon saptanmıştır. Midede; c-kit ile desmin, CD34 ile S-100 arasında negatif ilişki mevcuttur. ¦ Olgularımızda, Ki-67 skoru ile çap ve mitoz arasında ilişki görülmemiş, yalnızca pleomorfik tümörlerde Ki-67 daha yüksek bulunmuştur. 47¦ GİK'ın farklı özellikler taşıyan bu tümörlerinde, morfolojik ve immunohistokimyasal bulguların tam olarak değerlendirilmesi ve birbiriyle karşılaştırılması, biyolojik davranış hakkında bilgi verebilmektedir. Klinik takip ve tedaviye yön vermek amacıyla, bu bulgular, eksiksiz olarak rutin Patoloji raporlarında belirtilmelidir. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY AND RESULTS Gastrointestinal stromal tumors (GIST) are the most common mesenchymal tumors of the gastrointestinal tract (GIT). The morphological and immunohistochemical features, clinical behavior and therapy of these tumors are different from other mesenchymal tumors. The aim of this study, was to make an analysis of morphologic and immunohistochemical findings of 50 cases which had been diagnosed as GIST previously. Age, gender, location and tumor size of the cases were taken from the Pathology reports and light microscopic features were reexamined in tumor sections prepared before. IHC were performed to new paraffin sections with the use of c-kit, CD34, SMA, desmin, S-100 and Ki-67 monoclonal antibodies. Results of this study support the following findings: ? GISTs were seen in equal ratio in both gender and most common in 6-801 decades. ? GISTs were located everywhere of GIT and in omentum and mesentery. Ratios of location were found 38% in stomach, 28% in small bowel, 26% omentum and mesentery, 4% in esophagus and 4% in large bowel. ? Among the prognostic morphologic features, significant correlations were found between size and mitosis only in small intestinal tumors, and between pleomorphism and cellularity in all GISTs. ? c-kit expression was found in 82 and c-kit and CD34 coexpression was found in 68% of the cases. ? Desmin expression was found significant in all low cellular GISTs. SMA positivity was significant in small sized gastric and cellular small intestinal stromal tumors. 49? Correlation between SMA and desmin in all GIST cases, was significant. In gastric cases, negative significant correlation was observed between c-kit and desmin, CD34 and S-100. ? Ki-67 labeling index was only found to be significantly correlated with pleomorphism in our cases. ? Morphologic and immunohistochemical findings, should be well examined and reported in GISTs as they have prognostic value. Results of new studies consisted of large series with long follow-up and therapy responds are needed to give information about the biologic behavior of GIST cases. 50