Overin genital sistem dışı metastatik tümörlerinde morfolojik ve immunhistokimyasal değerlendirme
Morphological and immunhistochemical evaluation of extragenital metastatic tumors in ovary
  1. Tez No: 129998
  2. Yazar: ZEYNEP ŞENAY ERCİYAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENNUR İLVAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZETÇalışmamızda genital sistem dışı kökenli 61 metastatik over tümörü olgusu ile 50 primer over karsinomu olgusunu, aralarındaki morfolojik özellikler ve immunhistokimyasal boyanma farklılıkları açısından karşılaştırdık. Ayırıcı tanıda önemli olduğu bildirilen yaş, lateralite, tümör çapı, makroskopik görünüm, nekroz, nodüler yayılım paterni, desmoplazi, stromal lüteinizasyon, kapsül invazyonu, yüzey implantasyonu ve lenfatik invazyon yönünden olgularımızı değerlendirdik. Bu makroskopik ve histopatolojik parametrelerin yanısıra olgularımıza CK 7, CK 20, CEA ve CA 125 immunhistokimyasal belirleyicilerini uygulayarak bu antikorların ayırıcı tanıya olan katkılarını araştırdık. Diskriminant analiz sonucunda metastatik ve primer over tümörlerinin ayırıcı tanısında sırası ile desmoplazi, lenfatik invazyon, CK 20, CA 125, yüzey implantasyonu, nodüler yayılım paterni, CEA, lateralite ve makroskopik görünümün ayırdettirici olduğunu saptadık. Genellikle GİS kökenli over tümörlerinde görülen CK 7 negatif/ CK 20 pozitif boyanma paternine en sık olarak kolon kökenli olgularımızda rastladık. Ancak mide kökenli olgulanmızda CK 7 pozitiflik oranı %81'dir. Bu oranın midede yüksek bulunmasının nedeni, GİSIn proksimalindeki organlarda CK 7 pozitifliğinin artmasıdır. Çalışmamıza aldığımız meme kökenli olguların ise tümü CK 7 pozitiftir. Bu nedenle, diskriminant analiz sonucumuza göre CK 7, primer ve metastatik over tümörlerinin ayrımında ayırdettirici bulunmamıştır. Bununla beraber morfolojik parametrelerin saptanmasına ek olarak CK 7, CK 20, CEA ve CA 125in kombine kullanıldığı bir immunhistokimya çalışması ile metastatik over tümörlerinin primerlerden ayırdedilmesi çok daha kolaylaşmaktadır. Metastatik over tümörlerinin primerlerden ayırdedilmesinde morfolojik parametrelerin yanısıra bu dört immun belirleyicinin kombine kullanılması, ayırıcı tanıyı kolaylaştırmaktadır. Ancak tüm bu çabalara rağmen bazı olgularda kesin ayırıcı tanıya varılamayabilmektedir. Bu nedenle over tümörlerini değerlendirirken, metastatik tümör 51olasılığının akla getirilmesi ve klinikopatolojik işbirliğinin sağlanması mutlaka gereklidir. Tüm bu uğraşılara rağmen kesin ayına tanıya gidilemediğinde, şüphelenilen olgularda hastanın metastatik tümör yönünden araştırılması önerilmelidir. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study, we have compared 61 extragenital system sourced metastatic ovarian tumor and 50 primary ovarian carcinoma cases in terms of their morphological features and immunhistochemical staining differences. We have evaluated ourcases in terms of age, laterality, tumor size, macroscopic view, necrosis, nodular spread pattern, desmoplasy, stromal luteinisation, capsul invasion, surface implantation and lymphatic invasion which are mentioned to be important in the differential diagnosis. Besides these macroscopic and histopathologic parameters, with applying CK 7, CK 20, CEA and CA 125 immunhistochemical markers to our cases, we have searched the contributions of these anticors to the differential diagnosis. In the conclusion of discriminal analysis, we have determined that according to their arranged row desmoplasy, lymphatic invasion, CK 20, CA 125, surface implantation, nodular spread pattern, CEA, laterality and macroscopic view are the distinguishers in the differential diagnosis of metastatic and primary ovarian tumors. We have come across with CK 7 negative / CK 20 positive staining pattern, which is generally seen in the GIS sourced ovarian tumors, most frequently in our colon sourced cases. However, in our stomach sourced cases, the rate of CK 7 positivity is 81%. The reason why this rate is found high in the stomach is that CK 7 positivity increases in the organs of proximal part of GIS. All of the breast sourced cases we have searched in our study are CK 7 positive. For this reason, according to our discriminant analysis solution, CK 7 has not been found as a distinguisher in the distinction between primary and metastatic ovarian tumors. In the process of distinguishing the metastatic ovarian tumors from the primaries, besides the morphologic parameters, it simplifies the differential diagnosis to use these four immun markers in a combined way. However, in spite of all these attempts, the definite differential diagnosis may not be reached in some cases. For this reason, while evaluating ovarian tumors, it is strongly necessary to keep the 53possibility of metastatic tumor in mind and provide the clinicopathologic cooperation. Though all these attempts, if the definite differential diagnosis is not reached it should be advised to search the patients in terms of metastatic tumor in suspicious cases. 54