İbn Haldun'da din - felsefe ilişkisi
The Relation between religion and philosophy in Ibn Khaldun
  1. Tez No: 130010
  2. Yazar: FEYZULLAH AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Öncelikle islam'da din-felsefe ilişkisinin başlaması Yunan felsefesinden yapılan çevirilere; ilmi ve kültürel mirasın aktarılmasına yardımcı olan Yakubi ve Nasturi medreselerine ve kelami-siyasi tartışmalar sonucu oluşan Eşari ve Mutezili okullara dayanır. Felasife de tıpkı Mutezile gibi ilahiyat alanını akli araştırma konusu etmiş, alemi anlamak ve alemle Allah arasındaki bağlantıyı açıklamak için görüş belirtmiştir. ibn Haldun, felasifenin bilgi teorilerini, akıl teorilerini ve duyulur şeylerden yapılan soyutlamaları kabul eder. Sebep-sonuç bağlantısını savunur. Ama aklın konuşma hakkını kıyas ve özel halleri asıl ilkelere bağlama dışında elinden alır. Aklın alanı ile naklin alanı arasında yaptığı bu ayırım onun Gazali'ci olarak nitelenmesine sebep olmuştur. Oysa o bazı bölümlerde Gazali'yi anımsatsa bile, genelde eleştirel bir tutum içindedir, ibn Haldun felsefe ve kelamın alanlarının birbirinden farklı olduğunu belirtir. Eğer bu alanlar karıştırılırsa bundan hem din hem de felsefe zararlı çıkacaktır. İbn Haldun'un getirdiği çözüm budur: Din ile felsefe birbirlerine müdahale etmeyi bırakıp kendi konu ve sorunlarına dönmelidir. Bu, her ikisi içinde en faydalı sonucu verir.
Özet (Çeviri)
The beginning of the relationship between religion and philosophy in Islam depends on the translations from the Greek philosophy, the Nestorian and the Jacobite schools that contributed to the transmission of scientific and cultural heritage, and the Ash'arite and Mutazilite schools that emerged as a result of the theological-political disputes. Like the Mutazilites, falasifa made theological sphere its subject of inquiry, and developed ideas in order to understand the world and to explain the connection between the world and Allah. Ibn Khaldun accepts the epistemology of falasifa, its theory of reason, and the abstractions made out of sensible things. He defends cause-effect relationship. Yet, he denies the right of reason to speak except in making analogies and relating specific cases to basic principles. Such a separation between the realms of aql and naql caused Ibn Khaldun to have been described as a follower of Ghazzali. However, although in certain points Ibn Khaldun reminds Ghazzali, he keeps a critical stance in general. He points out that the realms of philosophy and theology are different from each other. If these realms are conflated, both philosophy and religion will suffer. For Ibn Khaldun the solution is this: both philosophy and religion should stop intervening each other, and turn towards their distinctive subjects and problems. This will bring about the best consequence for the both.