Gazzâlî ve İbn Haldun'da din-devlet ilişkisi
Relationship between religion and state in Ghazali and Ibn Khaldun
- Tez No: 146922
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER MAHİR ALPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tezde, birisi XI. diğeri XTV. yüzyılda yaşamış olan iki önemli düşünür Gazzâlî ve İbn Haldun'da din sosyolojisi açısından din-devlet ilişkisi sorunu karşılaştırmalı olarak incelenmektedir. Araştırma öncesinde devlet düşüncesi ve din-devlet ilişkisi hakkında konuyla ilgili önemli kitap ve makaleleri okuyarak bir çerçeve oluşturduk. Bu anlamda bir devletin ortaya çıkması ve bunda dinin rolü, devletin meşruiyeti sorunu, hilâfet kurumu, din-toplum ve toplum-devletin karşılıklı ilişkileri ve son olarak egemenlik hakkında her iki düşünürün yaklaşımlarım inceledik. Üç ana bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünde Gazzâlî'nin din- devlet ilişkisi hakkındaki fikirlerini inceledik, ikinci bölümde İbn Haldun'un din- devlet ilişkisi hakkındaki fikirlerini inceledik. Üçüncü ve son bölümde her iki düşünürü devletin oluşması ve bunda dinin rolü, devletin gerekliliği, meşruiyeti sorunu ve hilâfet kurumu, din, toplum ve devlet ilişkileri ve egemenlik düşüncesi olmak üzere toplam dört açıdan karşılaştırdık. Gazzâlî ve İbn Haldun insanın toplumsal bir varlık olması, dinin aşkın boyutunu reddetmeme, anarşinin önlenmesi için devletin gerekliliği ve egemenlik konularında aynı noktada buluşmaktadırlar. Bu konularda her iki düşünür ortak noktalarda buluşmalarına rağmen devleti açıklama tarzlarının farklı olması her iki düşünürün meşruiyet sorunu, hilâfet kurumu, din, toplum ve devlet ilişkileri hakkındaki görüşlerinde etkili olmuş ve birbirinden farklılaşmalarına yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I focused on the problem of relationship between religion and state according to two important thinkers: Ghazali (lived Xlth century) and Ibn Khaldun (lived XTVth century). I used the sociology of religion's point of view in my comparative study. I firstly formed a framework reading important books and articles on thought of the state and relationship between religion and state. I examined the opinions of two thinkers on a state's period of formation, the role of religion in this period, the problem of legitimacy of the state, the foundation of caliphate, mutual relationship between religion-society and society-state and finally sovereignty. At the first chapter of my study that includes three chapters, I researched the opinions of Ghazali on relationship between religion and state. At the second chapter, I focused on Ibn Khaldun' s opinions on relationship between religion and state. I compared these two thinkers in point of four aspects: (1) State's period of formation and the role of religion in this period, (2) necessity of the state, the problem of legitimacy, the foundation of caliphate, (3) relationship between religion, society and state, (4) sovereignty. Ghazali and Ibn Khaldun have the same opinions on the sociality of human being without refusing of transandant source of religion, necessity of the state against anarchy, the matter of sovereignty. But these two thinkers have different ways on explanation of the state. These differences influenced the matter of legitimacy, foundation of caliphate, relationship between religion, society and state. In spite of two thinkers have the same opinion on subjects that above, they have different ways on explanation of the state caused them to differ in these subjects.