İbn Haldun'da adalet anlayışı
Ibn Khaldun's Understanding of Justice
  1. Tez No: 228337
  2. Yazar: AYŞE EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAYRAKDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
?İbn Haldun'da Adalet Anlayışı? adını taşıyan bu araştırmada, 14.y.y.'ın büyük bilgin ve filozofu olan İbn Haldun'un adalet fikrini ortaya koymaya çalıştık.Araştırmamızda başta İbn Haldun'un Mukaddime'si olmak üzere eserlerinden yola çıkarak adalet anlayışını tetkik ettik. İbn Haldun, adaleti kavram olarak ele almamakla birlikte adaletin içerdiği anlamla bağıntılı düşüncelerini ifade etmiştir. Adaletin açıkça ifadelendirilmesinin yanı sıra fikirlerinin adalet ilgisi de tezimizin kapsamında değerlendirilmiştir.Tezimiz giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır.Giriş bölümünde adalet kavramının ne olduğu ve adalet kelimesine yönelik yaklaşımlar ortaya konmuştur. Bunun için, İbn Haldun'dan önce düşünce tarihinde bu kavrama yönelik olan fikri miras incelenmiştir.Birinci bölümde İbn Haldun'un üzerinde durduğu konular ve kavramlar etrafında adalet görüşü ele alınmıştır. Onun adaleti nasıl gördüğü, adalete verdiği önem, adalet anlayışının temel çerçevesi, fikirleri ve düşünce dünyasıyla adalet ilişkisinin ne bağlamda kurulduğu incelenmiştir.İkinci bölümde ise İbn Haldun'un ahlaki, sosyal, siyasi ve iktisadi açıdan adaleti nasıl değerlendirdiği üzerinde durulmuştur.Sonuç kısmında da yapılan araştırmanın genel bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study entitled ?Ibn Khaldun?s Understanding of Justice? we attempted to introduce the idea of justice of Ibn Khaldun who was a great scholar and philosopher of 14th century.In our study we studied understanding of justice of Ibn Khaldun by starting from his works particularly the Muqaddimah. Ibn Khaldun expressed his ideas connected to the meaning contained by justice although he did not deal with justice as a concept. In addition to giving express meaning to justice, connection of his ideas to justice were evaluated under the scope of our thesisThe thesis consists of preamble, two chapters and conclusion.In preamble section, the concept of justice and approaches towards the word justice were introduced. In order to do this, intellectual heritage towards this concept existing prior to Ibn Khaldun was examined.In chapter one, concept of justice around subjects and concepts deliberated by Ibn Khaldun were dealt with. His idea of justice, the importance attached to justice, basic framework of justice understanding, ideas and the context whereby his relation of justice with world of conception was examined.In chapter two, of Ibn Khaldun?s manner of evaluation of justice with respect to moral, social, political and economical angles was emphasized.In Conclusion section, a general evaluation of the study was made.