Kentsel hizmetlerin yürütülmesinde toplumsal uzlaşma
Social agreement for performing city services
- Tez No: 130009
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN TOPRAK KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET İnsanlar, her geçen gün daha da artan oranda olmak üzere, kentlerde toplanmaktadır. Özellikle 20. Yüzyıl, bu anlamda kentler çağı olarak adlandırılabilir. Tarihsel süreç içerisinde değişik biçimlerde ve yöntemlerle oluşturulan kentler günümüzde vazgeçilmez bir olgudur. Bu vazgeçilmezlik günümüz kentlerinin yoğunluğunu, bu kentlerin nasıl daha iyi yönetilebileceğini, kentsel hizmetlerin yürütülmesinde nasıl uzlaşma sağlanacağını ve kentte yaşayanların kendilerini nasıl daha mutlu hissedebileceğini gündeme getirmektedir. Bu nedenle bu çalışmada, çağdaş yerel yönetimlerin nasıl olması gerektiği ve yeni kent düzeninin toplumsal temellerinin ne/neler olacağı sorularının yanıtı aranmaktadır. Bu sorulara yanıt vermek için öncelikle kent kavramı ve modern kent teorileri incelenmektedir. Ülkemizde kentsel hizmetlerin yürütülmesinde belediye ve yasalarla belirlenmiş durumlarda ise merkezi yönetimin birimleri sorumluluğa sahiptir. Ancak bütün yasal düzenlemelere rağmen kent dokusu hızla bozulmaktadır. Bu çalışmanın amacı; kent dokusunun bozulmasının önlenmesi gerekliliğini vurgulamaktır. Bu ise sivil toplum örgütlerinin kent yönetimine katılımı ve işbirliğiyle mümkündür. Ayrıca, kentte toplumsal uzlaşmanın sağlanması ve kentsel hizmetlerin etkin - hızlı yürütülmesi için bu bir gerekliliktir. Kentsel hizmetlerin çıkış noktası kamu yararının sağlanmasıdır. Bunun içinde siyasi partiler, hemşehri, sivil toplum kuruluşları gibi kentte yaşayan ve kentle ilgilenen birimlerin birlikte politika ve proje oluşturması beklenmektedir. Bu çalışmada 1992 Rio Konferansı sonrası yönetim stratejilerindeki değişme ile öne çıkan katılım ve işbirliği esasına dayah toplum merkezli yönetim anlayışının, ülkemizde uygulanan modelleri de incelenmektedir. Bu konuda incelenen uluslararası sözleşmeler üzerinden yapılan çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle çalışmanın Türk Kamu Yönetimine ve bilimsel literatüre katkı yapacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT People are coming together in the cities in a great numbers day by day. Especially, the 20 century can be called city - dwellers' era. The cities being formed in the during history in different forms and methodes are not an abondened fact. This also brings out the fact; the intensiveness of the cities, how they will be able to be governed, how an agreement is provided in the services of the cities and also how the comfort and happiness are provided for those who are living in the cities. İn this studying, it is being looked for the questions; how the contemporary local administrations would be and what the essential of new urbanization system is. To answer these questions, it is firstly known the city concept and modern city theories. Performing the city services in our country, Municipiality and Central Administration in the situation decided by law have responsibility. However the legal rules, the city textures are quickly changed and destroyed. The aim of this studying is to state and express the necessity to prevent the destroying of city texture and this is possible with the participation and cooperation of non - govermental organizations in local government (public administration). Besides that, in the cities, this is also necesssity to provide social agreement for performing city services effectively and quickly. The aim of city services is to provide public benefits. Thus, it is expected policy and project from those who are living in the city such as political parties, citizens, civil public administrations. İn this studying, it is also examined the carried out models in Turkey, which are related to cooperation and very appeared joining after Rio Conferance in 1992. The studying, which have been made from international agreement can't be found about this subject. Thus, this studying is thought to make an addition to Turkish Public Administration and scientific literature. ttYtKSOCd?tf^jgJgf