Kalite fonksiyon göçerimi (QFD) tabanlı çalışanların performansını ölçmeye yönelik yeni bir metodun geliştirilmesi ve uygulaması
A New method based on quality funcation deployment (QFT) for employee performance evaluation and application
  1. Tez No: 130018
  2. Yazar: ALİ MERİÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHATTİN TAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET İçinde bulunduğumuz yüzyılın en önemli İnsan Kaynakları konularından biri, tüm çalışanlara anlamlı bir performans geri bildirimi sağlamak için yeni yöntemler geliştirme çabalarıdır. Çünkü her çalışanın gelişiminin sağlanması ve bunun etkili bir metot ile değerlendirilmesi organizasyonların temelini oluşturmaktadır. Üretim alanında kullanılan bir yöntem olan Kalite Fonksiyon Göçerimi (QFD - Quality Function Deployment) tekniğinden esinlenerek geliştirmiş olduğum ve ismimi verdiğim yeni bir metot, İnsan Kaynaklarının en önemli konularından biri olan çalışan performansının değerlendirilmesine kantitatif bir yaklaşım getirerek, bu çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Ortaya koyduğumuz bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, performans değerlendirme konusuna ait genel bilgiler ve bu konudaki genel yaklaşımlardan oluşmaktadır. İkinci bölüm, Toplam Kalite Yönetimi - Performans Değerlendirme ilişkisi, QFD tekniği ve Ali MERİÇ'in geliştirdiği yeni modele ait bilgilerden oluşmaktadır. Üçüncü bölümde ise, yeni model ayrıntılı bir biçimde açıklanmakta ve İZNAK Uluslararası Nakliyat Firmasındaki uygulaması yer almaktadır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT To improve new method is one of the most important subjects of human resources in order to supply significant performance feed-back for every empioee. Basis of success of organizations is supplying development of every employee and evaluating this development with a effective method. İn this study that I gave my name to it, I was inspired from Quality Function Deployment (QFD). QFD is a quality technique generally uses production field. In this way, this study brings quantitative approach to employee performance evaluation. This thesis is divided in to three parts. The First part includes information about performance evaluation and new approaches in this subject. The second part includes information about relation between Total Quality Management and Performance Evaluation, QFD and new method. And finally the third part includes detailed information about new method and practice in the IZNAK International Transport firm.