Dış ticaretin finansmanında alternatif yöntemler ve tekstil sektöründe bir uygulama
Alternative financing methods of foreign trades and an application in textile sector
  1. Tez No: 130017
  2. Yazar: GÜLSEREN KARABAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TANYERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET İhracat, üretilen bir kısım mal veya hizmetlerin dış ülkelere satılmasıdır. İhracat ülke ekonomisinde oldukça fazla öneme sahiptir. Ülkelerin dış ticaret açığını kapatabilmesi döviz gelirlerine bağlıdır. Türkiye ihracatının %30'dan fazlasını tekstil ve konfeksiyon ürünleri ihracatı oluşturmaktadır. Tekstil ve konfeksiyon sanayi giderek artan bir uluslararası rekabetin içindedir. Sektörün uluslararası alanda rekabet gücünü eğitimli işgücü, hammadde, ülkenin genel siyasi ve ekonomik yapısı, işçilik maliyetleri, finansman gibi pek çok faktör bulunmaktadır. İhracatın finansmanı sayılan faktörler içinde en önemlilerden bir tanesidir. İhracatın finansmanında kullanılan birçok yöntem vardır. Sektörde yoğun olarak işletme kaynaklan, banka kaynaklan, eximbank kaynakları ve factoring işlemleri kullanılmaktadır. Ancak bunların içinde yoğun olarak işletme kaynaklan tercih edilmektedir. İhracatın finansmanında kullanılmak üzere yeni finansman teknikleri oluşmaya başlamıştır. Leasing, forfaiting ve factoring de bunlardan bazılarıdır. Gerek bu ürünlerin bazılarının yapı olarak tekstil ve konfeksiyon sektörünün yapısına uymaması, gerekse sektörde bulunan yöneticilerin finansman konusunda yeterince bilgili olmaması, bu ürünlerin kullanımını sınırlamaktadır. Yapılan uygulama çalışmasında bu ürünlerden factoringin sektörün yapısına uygun olduğu ve şu an sektörde kullanılmakta olduğu görülmüştür. Ancak yine de ürün hakkında yeterli bilgiye sahip olunmaması ürünün kullanımının yeterince etkin olmadığını göstermektedir. Türkiye 'nin ihracatında önemli paya sahip olan sektörde bu konuda bilinçlendirme çalışmalarının yapılması gerekmektedir. Giderek artan uluslararası rekabette sektörün başanya ulaşması için bu oldukça önemlidir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Exportation is the selling of services and products to the foreign countries.Exportation has a big importance on country's economy. Covering the shortage of foreigntrades of countries depends on foreign exchange income. Over %30 of Turkey's exportation number is formed of exportation of textile and ready made garments products.TextiIe and ready made garments sector is in an increasing international competence. There are so much factors that effect competence strength of sectors such as labour force, raw material, general political and economical structure of the country, cost of labours and financing. Among told factors, financing of the exporting is one of most important factors. There are so many methods of financing the exportation. In textile and ready made garments sector, mostly the firm's own money, bank credits, eximbank credits and factoring are used. But among these firm's own money is preferred most New export financing methods are begun to be developed for using the financing of exportation. Leasing, forfaiting and factoring are some of these. Both some of these financing methods conditions are not suitable for the structure of textile and ready made garment sector and the knowledge of managers on export financing is not enough, the usage of these methods are limited. Iu our study, it's seen that factoring is more suitable for this sector and is used. But as the managers don't have enough knowledge about this financing method, it's seen that it's usage is not enough effective. In this sector that has an important percent in Turkey's export; the managers have to be educated about this topic. This is important for the success of sector in the increasing international rivalry. VI