Armatör işletmelerinin teknik kabiliyetlerinin arttırılmasında bilgi sistemleri yaklaşımı ve uluslararası güvenlik yönetimi (ISM) uygulamaları
  1. Tez No: 130022
  2. Yazar: KADİR EMRAH ERGİNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKAN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Deniz ulaştırmasında, ticari navlun taşımacılığı hizmeti iki şekilde ortaya sıkmaktadır; tarifesiz taşımacılık (tramp taşımacılık) ve tarifeli taşımacılık (laynır taşımacılık). Bu iki ticari navlun taşımacılığı hizmeti de gemiler vasıtası ile yapılmakta olduğu iajn; hiq şüphesiz armatör işletmelerinin sahip oldukları en önemli varlık, gemileridir. Armatör işletmeleri, sahip oldukları geminin veya gemilerinin pervanelerinin optimum ekonomik seviyede döndüğü müddetae ticari faaliyette bulunabilirler. Gemilerin pervanelerinin optimum ekonomik seviyede dönebilmesi iajn geminin teknik yeterliliğinin sürdürülebilir olması gerekmektedir. Gemilerin teknik yeterliliği; ana makinesinin, yardımcı makinelerinin, şaft sisteminin, pervanesinin ve dümeninin hrç arızalanmadan güvenilir bir şekilde devamlı aalışması anlamına gelmektedir. Bu da armatör işletmesinin teknik kabiliyetinin yüksek olmasını gerektirmektedir. Armatör işletmelerinin teknik kabiliyetleri, armatör işletmelerinin teknik bölümlerinin göstereceği performans ile doğru orantılıdır. Gemilerin kalbi sayılabilecek ana makine ve diğer kritik ekipmanın en ekonomik ve en güvenli bir şekilde devamlı aahşmaya hazır durumda olması gerekmektedir. Bunun sağlanabilmesi de armatör işletmelerinin uyguladıkları bakım sistemlerine bağlıdır. Bu nedenle armatör işletmeleri kendi işletme felsefelerine en uygun olan planlı bakım-tutum stratejisini belirlemeli ve uygulamalıdır. Zaten güvenli yönetim kodu gereği bu, armatör işletmelerinin uyması gereken yasal bir zorunluluktur. Tüm bu işlerin gerektirdiği dokümantasyonunda bilgi sistemleri olmaksızın takip edilmesi mümkün değildir. Bu sebeple aalışma boyunca bilgi sistemlerinin, planlı bakım sistemlerinin ve yasal zorunlulukların gelişim süreajeri verilmekte ve son bölümde de bu tez ilerisinde verilen modele dayanılarak iki tane armatör işletmesine güvenli yönetim sistemi kurulmakta ve iki sistem birbirleriyle karşılaştırılmaktadır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There are two branches of transportation in shipping business. These are tramp transportation and liner transportation. All kinds of sea transportation is held by ships. Because of this reason, the most evaluable asset that the shipping companies own is their ships. Th shipping companies can continue doing thier businesses by only if their ships are operated in an economical limits. If the ships technical capality is sustainable than the ships can be economically operated. The technical capabilities of the ships means that: its main engine, auxiliary engines and thrust systems should always work in a reliable condition. This can be done only if the technical capability of the shipowner company is in a high level. The technical capability of the shipping companies is directly related with the technical capability of the technical department's in shipowner companies. The ships main engine and other critical equipments which can be called as the heart of the ship, always must be in a reliable stand-by position and start to work whenever it is needed. Because of this reason the shipowner companies must choose a Reliable Centered Maintenance System which is appropriate to their business understanding. And this is also mandatory with the ISM Code. All the documentation that must be followed with the above mentioned jobs can not be done with out the help of the information systems. Because of this reason in this study the development of the information systems, maintenance systems and the development of the international regulations for the ships are examined. At the end of the study with the basis of the model given in this study, a safety mnagement system has been implemented to two shipowner companies. And the results are compared and examined. Vll