Bilgi toplumunda sigortacılık sektörünün gelişme eğilimleri ve Türkiye
The Trends on development of insurance sector in information society and Turkey
  1. Tez No: 130024
  2. Yazar: TİMUÇİN YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANAN ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Uygarlığın evriminde toplumsal yapı günümüze dek çeşitli isimler altında incelenmiştir. Geleneksel toplumdan, sanayi toplumuna geçilmiş; bu toplumsal yapılanma da bilgisayar ve iletişim teknolojileri odağında bilgi toplumuna dönüşmüştür. Bilimden kaynaklanan ve tüm toplumsal alanlara etki eden teknolojik gelişmeler, bilgi toplumunda, sanayi toplumunun teknolojik gelişmelerine kıyasla, daha hızlı ve daha köklü olmuştur / olmaktadır. Sürekli yeniliklerin, yeni teknolojilerin, yeni ürünlerin, yeni paradigmaların ortaya çıkışı; bilgi toplumunda güvenli yaşamın kurulmasına hizmet ederken, öte yandan, sürekli risk ve belirsizlikleri de meydana getirmektedir. Dolayısıyla, bilgi toplumu kendi içinde bir evrim geçirmekte ve risk toplumu yapılanması gündeme gelmektedir. Riskin gerçekleşmesini önleme, günümüz güvenlik anlayışının özünü oluşturmaktadır. Ancak, riskin gerçekleşmesinin kaçınılmaz olduğu durumlarda, kayıpların gelecekteki ekonomik ve sosyal faaliyetleri olumsuz etkilemesinin önüne geçmek üzere sigorta kurumu devreye girmektedir. Bilgi ve risk toplumunda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin birtakım özellikleri, bir yandan sigorta bilinci ve kurumunun yapısını etkilerken, karşılıklı etkileşim çerçevesinde sigorta kurumu da ülkelerin gelişmişlik düzeyinin belirlenmesinde kritik bir role sahiptir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The structure of the society in the evolution of civilization was called several terms. It was called“traditional society”and then“industrial society”. And this structure was transformed into“information society”that is in focus about computer and communication technologies. In information society, technological improvements that arise from scientific improvements and influence all the fields of society, are more quick and more entirely than in industrial society. In information society, appearance of continuous innovations, new technologies, new goods and new paradigms provides creating the confident life. On the other hand, this takes place risk and uncertainty. So, information society is in an evolution process, and the structure of risk society arises. Preventing risk forms the basis of security approach today. But, in order to prevent that losts effect the economic and social activities negative, institution of insurance is formed. In information and risk society, some features of developed and developing countries shape the conscious about insurance and institution of insurance, on the other hand, with interactivity, institution of insurance has a critical role on determining the level of development in the countries.