Firmalarda bir dönüşüm aracı olarak yeniden yapılanma olgusu: Analitik bir yaklaşım
The Firms rectructuring phenomenon as a transformation means: an analytical approach
  1. Tez No: 130023
  2. Yazar: NURCAN ÇIRAKLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUREL ÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, firmaların yeniden yapılanmasını etkileyen dış faktörleri belirlemek ve yeniden yapılanma performans ve örgütsel çıktılar arasındaki ilişkileri incelemektir. Bu çerçevede, çalışma üç bölüm altında ele alınmıştır. Birinci bölüm, yeniden yapılanma kavramının tanımı ve anlamı hakkındaki açıklamaları içermektedir, ikinci bölümde, örgütsel ve yönetsel teori ya da yaklaşımlara bağlı olarak yeniden yapılanmanın teorik temelleri tartışılmış ve yeniden yorumlanmıştır. Üçüncü bölüm, Türkiye'deki firmaların yeniden yapılanması üzerine analitik bir uygulamayı kapsamaktadır. Ayrıca, bu bölümde bir yeniden yapılanma modeli geliştirilmiş ve test edilmiştir. Yeniden yapılanma modeli üç boyut altında incelenmiştir. Bu boyutlar; örgütsel, portföy ve finansal boyutlardır. Bu üç boyut firmaların farklı yönlerini gösterirler. Aynı zamanda, firmaların geleceği bakımından aynı öneme sahiptirler, örgütsel, portföy ve finansal yeniden yapılanmayı etkileyen değişik dış faktörler vardır. Bu çalışmadan sağlanan sonuçlar, örgütsel yeniden yapılanmayı etkileyen faktörlerin global, yerel rekabet, yasal düzenlemeler ve ekonomik politikalardaki değişim olduğunu göstermiştir. Bunun yanında, portföyün yeniden yapılanmasını etkileyen faktör sadece yasal düzenlemelerdir. Finansal yeniden yapılanma ve dış faktörler arasında bir ilişki bulunamamıştır. Bununla birlikte, fırmalann yeniden yapılanması, firma performansı (kalite, gelir ve verimlilik artışı gibi) ve örgütsel çıktılar üzerinde de etkilere sahiptir (hiyerarşik kademelerin azaltılması, işgücü azaltma ve yalın bir örgüt yapısı gibi). Sonuç olarak, yeniden yapılanma örgütsel rekabet ve etkililiğin gelişmesi için stratejik bir araçtır. Firmalar, onu örgütsel sınırlarını yeniden tasarımlamak için kullanabilirler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to determine external factors that affect on firms' restructuring and to examine the relationships between restructuring and organizational performance and outcomes. In this context, the study has been taken up under three chapters. The first chapter has contained the explanations about the meaning and definition of concept of restructuring. In chapter 2 has been discussed and recommended theoretical bases of restructuring as based on organizational and management theories or approaches. The third chapter has included an analytical application on restructuring of firms in Turkey. In addition, in this chapter, a restructuring model has been developed and tested. Restructuring model has been examined by under three dimensions. These dimensions are organizational, portfolio and financial. These three dimensions show different perspectives of the firms. At the same time, they have same important value for future of the firm. There are the various external factors that affect organizational, portfolio and financial restructuring. In this study, the results had shown these factors that affected organizational restructuring were global and local competition, legal regulations and change of economic policies. In addition, legal regulations are one of factors that affected portfolio restructuring only. It has not been the relationship between financial restructuring and external factors. Furthermore, the restructuring of firms has the effects on its performance - such as increasing quality and revenues, productivity- and organizational outcomes - Such as delayering, reducing of work power and a lean organizational structure- Finally, restructuring is a strategic tool for improvement organizational competitiveness and effectiveness. Firms can use it for redesign theirs organizational borders. tfg&*» u^gsE*