Akdenizde Türk marinalarıyla rekabet edecek marinaların incelenmesi ve sürdürürülebilir rekabetçi üstünlüğün bir marina modeli ile ortaya konulması
- Tez No: 130034
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Geçtiğimiz son çeyrek asır içerisinde yelkencilik ve/veya yatçılık bir deniz sporu unsuru olmaktan çıkıp son derece profesyonel ve getirişi yüksek bir endüstri haline gelmiştir. Bu gelişimin doğal bir sonucu olarak turizm ve özellikle deniz turizmi faaliyetlerinin genel görüntüsünde değişiklikler meydana gelmiş ve yat turizmi sektörün en önemli dallarından birisi olmuştur. Dünyada yatçılığın en yoğun biçimde görüldüğü Akdeniz'de, yat turizmi Batı Akdeniz'deki uzun zamandan beri süre gelen çeşitli problemlerden dolayı Doğu Akdeniz'e doğru kaymıştır. Avrupa ülkelerinden oluşacak rekabet için Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerde yat turizmi için alt ve üst yapı hazırlıkları hızla yapılmakta ve tamamlanmaktadır. Dünya ve Avrupa yatçılarının hedef ülkeleri arasında Fransa, İtalya, Hırvatistan, Yunanistan ve Türkiye öne çıkmaktadır. Türkiye alacağı önlemler ile ve sahip olduğu değerlerle, yat ve yat limanlarının sayısal verilerine ve Avrupa ve Dünyadaki gelişmeler incelendiğinde, yat turizm sektörünün önümüzdeki yıllarda varması gereken hedef döviz girdileri açısından 10 milyar dolar olarak tespit edilmiştir. Bu çalışmada yukarıda bahsedilen hedeflere varmak için neler yapılmalıdır sorusuna cevap aranılacaktır. Rekabet halinde olduğumuz Fransa, İtalya, Hırvatistan ve Yunanistan marinaları yerinde incelenmiş ve Türk marinaları ile genel olarak karşılaştırılmışlardır. Karşılaştırma için tüm Türkiye'de yaygın olarak hizmet veren ve araştırma için gerçek verilerinin kullanımına izin veren SETUR marinaları kullanılmıştır. Türkiye'de pek çok marina ve profesyonel işletme bulunmasına rağmen, bu işletmelerin bölgesel yada sadece marinalarını öngören, genişlemeye yönelik projeleri ve politikaları olmadığı belirlenmiştir ve SETUR marinalarının seçilmesinin doğruluğu tekrar kanıtlanmıştır. Sonuç olarak yapılan karşılaştırmaların ışığında model oluşturarak sürdürülebilir rekabetçi üstünlüğün ortaya konulmasına çalışılmıştır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Yachting and sailing have develop so much that it become a professional and high income industry in the last decades. As a natural result of this development,the general character of tourism especiallythe sea tourism has changed and the yachting tourism has become the most improtant part of it. The world's most popular yachting center the Mediterranean, and yachting activity of the Mediterranean, due to ongoing problems in the Western area activities, has began to move towards the Eastern Mediterranean. The countries that ve are competing in Europe are constructing and completing their infra and superstructural preparations. The world and European sailors popular and target countries are known as France, Italy, Croatia, Greece and Turkey. Turkey with the precautions and the goods in the hand, marinas and the yachting industry, has the potential target of 10 bilion US dolars from the worlds yachting tourism and industry. On this study how to reaching these targets questions shall be tried to be anwered. The countries that ve are competing France, Italy, Croatia and Greek marinas, has been examined at these countries and were compared with the Turkish marinas. For the comparison SETUR marinas which is very wellknown and widespread, has been chosen. Although there are a lot of marinas and professional companies in Turkey none has, projects or policies about enlargement ideas for their facilities. That is why SETUR marinas is the right choise for the comparison. By the outcame of the results a model has been explained in order to show the sustainable competative advantages. vu